Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

109 postów polubień

Dlaczego inwestowanie aktywne jest ciężkie?

Dla jasności – pisząc o aktywnym inwestowaniu mam na myśli przede wszystkim długoterminowe strategie bazujące na dobrze rozpoznanych anomaliach, jak inwestowanie w wartość czy momentum.

No więc dlaczego takie inwestowanie jest ciężkie? Krótka odpowiedź: bo nawet przez wiele lat nasza strategia może przegrywać z szerokim rynkiem. Wyglądanie inaczej, gorzej niż większość rynku jest bolesna (vide krytyka pod adresem Warrena Buffetta) i wielu porzuca takie strategie. Co kilka lat „uśmiercane” są anomalie/strategie rynkowe, by nagle wyrastały one ponownie na gwiazdy inwestycyjne.

Obecnie na językach jest inwestowanie w wartość z powodu jego słabego okresu od lat. Łatwo wskazać – przecież wystarczyło kupić ETF na S&P 500, który wygrał z inwestowaniem w wartość od 2007 roku. Wielu krytykujących prawdopodobnie nie zdaje sobie jednak sprawy, że efektywność takich anomalii ma tendencje powrotu do średniej. Tak było przez wieki i nic nie wskazuje, by miało się to nagle zmienić w 2020 roku.

Paradoks tej sytuacji polega na tym, że te anomalie pojawiają się raz za razem, ponieważ inwestowanie w oparciu o nie jest momentami wręcz bardzo niekomfortowe, a z drugiej strony są one mocno związane z istotą funkcjonowania rynku jako takiego (giełdy zawsze będą starać się wyceniać aktywa i zawsze będą temu towarzyszyć fluktuacje cen). To nie jest tak, że nagle „komputery” wykorzystają te rynkowe nieefektywności, ponieważ za nimi stoją ludzie, a ci są bardzo krótkowzroczni. Jakie z tego płyną wnioski dla inwestora aktywnego?

  1. Musi być gotowy na ból. „No pain, no gain” – to nie jest pusty frazes. Oto jak anomalia inwestowania w wartość (value) i momentum wyglądały na tle indeksu S&P 500 w ujęciu 5-letnich stóp zwrotu. Szczególnie polecam tym, co bezrefleksyjnie śmieją się z tego jak Buffett zapomniał inwestować.
  2. Musi przyjąć długi horyzont inwestycyjny i trzymać się obranego kursu. Nie jest to łatwe, gdy mówią „value nie działa”, „momentum już nie ma sensu”, polityka zerowych stóp procentowych, COVID-19. Ale na „pocieszenie” – historia zna gorsze sytuacje, a rynki i tak zrobiły na końcu swoje ku zaskoczeniu wielu.

To tylko przymiarka do mojego nowego odcinka podcastu, który niebawem opublikuję. Mój gość, Wes Gray, robił doktorat pod okiem twórcy hipotezy rynku efektywnego, noblisty, profesora Eugene Fama i miał okazję poznać te zagadnienia u źródła. Sam też specjalizuje się w inwestowaniu w wartość i momentum, dostarczając takie ETF na rynek amerykański.

Stay tuned! 🙂