Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

89 postów polubień

Opowiedniki ETF dla historycznych danych #ST

W #ST portfele można testować korzystając z wbudowanych danych historycznych sięgających czasami nawet ponad 100 lat wstecz. To bardzo wartościowe, ponieważ mamy szansę sprawdzić inwestycję w najróżniejszych warunkach. Gdybyśmy bazowali tylko na danych pochodzących z notowań funduszy ETF nasze symulacje sięgałyby nie dalej jak 5-20 lat wstecz, a czasami jeszcze krócej. Co z tego, że indeks S&P 500 sięga do roku 1928, gdy ETF go odwzorowujący notowany w Europie pozwoli nam sprawdzić jego zachowanie za mniej niż 20 lat w najlepszym przypadku?

CO TO JEST #ST? Oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania. Równie łatwo możesz sprawdzić jak Twój zaprojektowany portfel zachował się w przeszłości, sięgającej czasami nawet ponad 100 lat wstecz. Twarde liczby, fakty i maksymalna prostota. Oporgramowanie możesz pobrać klikając w niniejszy LINK.

Otrzymałem wiele informacji o tym, że budując i testując historycznie portfele pasywne w #ST jest kłopot z dobraniem właściwych ETF. Dlatego stworzyłem coś w formie arkusza Google co ma być takim punktem startowym w zmapowaniu historycznych danych w #ST, a przykładowymi ETF notowanymi na giełdach w Europie.

Oczywiście każdy broker może udostępniać różne ETF. Również inwestor może mieć różne preferencje, na przykład w odniesieniu do indeksu, dostawcy ETF, czy waluty. Dlatego nie jest to absolutnie lista kompletna i nigdy taka nie będzie. Traktuj to raczej jako podpowiedź i wskazówkę, gdzie i jak szukać ETF do swojego portfela, gdy mamy już gotowy plan portfela zrobiony w #ST, a nie poradę inwestycyjną. W arkuszu są odnośniki do portalu justETF.com, gdzie można szukać ETF spełniających nasze oczekiwania.

Arkusz będzie z czasem w miarę moich czasowych możliwości uzupełniany i rozszerzany.

 

Opracuj swoją strategię inwestycyjną

#ST to oprogramowanie umożliwiające w prosty sposób dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.