Narzędzia inwestora
Narzędzia:
- Atlas ETF – portal ETF-ów po polsku
- Kalkulator kosztów transakcyjnych + porównywarka brokerów
- Kalkulator wspomagający rebalancing pasywnego portfela
- Mapa ETF-ów
- Kalkulator opłacalności IKE/IKZE
- Oprogramowanie #ST
Flagowy projekt, portal funduszy ETF po polsku: Atlas ETF:
- Ponad 3 tysiące funduszy ETF UCITS (niebawem też z USA)
- ETF-y zarejestrowane w Polsce
- Dostępność ETF-ów u brokerów
- Stopy zwrotu w PLN
- Rankingi ETF-ów i brokerów
Arkusz powstał w ramach szkolenia Atlas Pasywnego Inwestora. Twórcą arkusza jest przede wszystkim Artur Wiśniewski ze Stockbroker.pl przy moim symbolicznym wsparciu.
Oto co znajdziecie w arkuszu:
- Kalkulator kosztów i porównanie emerytalnych kont maklerskich (IKE/IKZE)
- Kalkulator kosztów i porównanie kont zwykłych (opodatkowanych) z ofertą ETF-ów zarejestrowanych w Europie (tzw. ETF-y UCITS)
- Kalkulator kosztów i porównanie kont zwykłych (opodatkowanych) z ofertą ETF-ów zarejestrowanych w USA
- Informacje o zalecanym sposobie zasilenia rachunku
- Informacje o wszelkich kosztach (prowizje, koszty przewalutowania, opłaty za dostęp do giełdy, opłaty depozytowe, opłaty za brak aktywności na rachunku, opłaty za przenoszenie papierów wartościowych do innego brokera, opłaty za przelewy)
- Informacje podatkowe, czyli przy pomocy jakich narzędzi rozliczyć się z fiskusem by było to proste i szybkie nawet w przypadku brokerów zagranicznych
- Wiele informacji dodatkowych (np. czy broker zarabia na pożyczaniu naszych papierów wartościowych, czy jest dostępna weryfikacja dwuetapowa 2FA, oprocentowanie depozytów, jurysdykcja, wspierane waluty)
- Obecnie kalkulator zawiera informacje o następujących brokerach: DM BOŚ, DM mBank, eMakler, XTB, Exante, Degiro, Interactive Brokers, Lynx, Saxo Bank, tastyworks.
UWAGA: jest to zupełnie niezależne narzędzie, nie stosujemy linków afiliacyjnych do brokerów!

Polecam również gorąco poniższe materiały w temacie kosztów transakcyjnych i oferty kont maklerskich:
- Wszystko o kosztach transakcyjnych w pasywnym portfelu oraz jak je minimalizować + porównywarka kont maklerskich
- Gdzie kupić ETF? +RANKING BROKERÓW (stockbroker.pl)
- Płynność ETF – jak obniżyć koszty spreadów? (stockbroker.pl)
Prosty arkusz kalkulacyjny wspomagający przeprowadzanie rebalancingu. Jest to narzędzie stworzone w ramach Atlasu Pasywnego Inwestora.
Dla jasności – kalkulator ma zadanie wyłącznie poglądowe. Wskazuje o ile nasz portfel odchyla się od modelowego portfela. W zależności od stosowanej metody rebalancingu zależy co, kiedy i ile sprzedać czy kupić (więcej o tym w artykule poniżej).
Obsługa kalkulatora jest bardzo prosta – wystarczy postępować krok po kroku według wskazanej w nim procedury. 🙂

Choć rebalancing jest prostą czynnością, to OGROMNE znaczenie ma sposób jego wykonania. Poniżej artykuł mogący oszczędzić Ci wiele pieniędzy. Polecam!
Jeśli szukasz wiarygodnego brokera zagranicznego, polecam Interactive Brokers.

Dzięki temu kalkulatorowi szybko możesz policzyć swoje korzyści podatkowe osiągnięte dzięki inwestowaniu poprzez rachunki IKE/IKZE. Materiał powstał w ramach szkolenia Atlas Pasywnego Inwestora.

Oprogramowanie #ST pomoże zbudować Ci portfel opierający się na skutecznych i sprawdzonych sposobach inwestowania na rynkach finansowych. Daje możliwość wykorzystania gotowych rozwiązań lub opracowania własnego. Dzięki wbudowanym danym historycznym możesz zweryfikować jak strategie zachowywały się w naprawdę długim okresie, sięgając nawet do roku 1900 – ponad 120 lat!
#ST uwzględnia specyfikę inwestora z Polski: wyniki inwestycji zagranicznych można sprawdzić w polskim złotym oraz skorygować o inflację w Polsce. Dostępne są też dane z polskimi obligacjami (antyinflacyjne EDO, TBSP).
Zamiast pytać o opinię innych, zamiast spekulować co może być dobrą inwestycją, zamiast ślepo podążać za tym co ostatnio jest popularne, usiądź, zbuduj, zweryfikuj i zastosuj SWÓJ PLAN, dopasowany do Ciebie i Twoich możliwości.
