Pobierz skondensowaną porcję wartościowej wiedzy o inwestowaniu!🙂

Zwykle mówiąc o dywersyfikacji mamy na myśli rozproszenie ryzyka poprzez inwestycję w wiele klas aktywów równocześnie: na przykład akcje, obligacje czy towary. Co więcej, zamiast kupować akcje pojedynczych spółek, wybrane obligacje czy ekspozycję na jeden towar, możemy zainwestować w cały koszyk instrumentów z danej klasy aktywów, zwiększając tym samym poziom dywersyfikacji jeszcze bardziej. Możemy wręcz zbudować portfel globalny. Taka idea przyświeca na przykład inwestowaniu pasywnemu.

Ale na inwestowaniu pasywnym świat się nie kończy. Czy można jeszcze coś włożyć do portfela, żeby bardziej rozproszyć ryzyko, a być może nawet poprawić wyniki inwestycji? Na to pytanie odpowiem w tym materiale. Zastanowimy się, czy jest sens wykorzystywać kilka strategii inwestycyjnych równocześnie.

Czytaj dalej →

Jesteśmy świetni, jeśli idzie o wymówki. Nie inaczej jest w inwestowaniu. Powszechnymi wymówkami jest tu brak pieniędzy, brak wiedzy, brak czasu czy nadmierne ryzyko. Przeceniamy przy tym nasze możliwości w krótkim okresie, a nie doceniamy jak wiele możemy osiągnąć w perspektywie wielu lat. Dziś z tymi wszystkimi bolączkami rozprawię się w kontekście budowania portfeli inwestycyjnych z myślą o naszych dzieciach. Opowiem o tym po co w ogóle to robić, jak wykorzystać do tego świadczenie 500+ oraz dlaczego warto podjąć większe ryzyko mając długi horyzont czasu. No i przede wszystkim pokażę, dlaczego wcale nie musisz zarabiać ogromnych pieniędzy, ani nie musisz być rekinem biznesu, by zbudować swojemu dziecku finansową wolność.

Ten odcinek podcastu to zapis sesji LIVE zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Zapraszam do słuchania i oglądania! 🙂

Czytaj dalej →

Niemal trzy lata temu opublikowałem swój artykuł o strategii Global Equities Momentum. Cieszył się on (i nadal tak jest) bodaj największym zainteresowaniem pośród wszystkich moich materiałów. W sumie nie powinno to dziwić: strategia jest bardzo prosta (w sensie technicznym) i ma zwyczajnie dużo sensu. Przy tym nie zajmuje dużo czasu (2-3 minuty miesięcznie). I wcale tu nie musi chodzić o pobijanie rynków, ale o to, by inwestować według swoich preferencji i według twardych reguł. Moim zdaniem może być to świetny kompan w portfelu obok innych strategii (np. pasywnych czy dywidendowych, …).

Ale do rzeczy… Opisywałem książkową wersję strategii, której, dla przypomnienia, autorem jest Gary Antonacci. To nie znaczy, że nie można jej realizować w inny sposób. Sam nie ukrywam, że robię to nieco inaczej, czego przykład chociażby pokazuję w ramach konta IKE.

Moja autorska aplikacja #ST umożliwia obecnie zbudowanie tej strategii w bardziej elastyczny sposób niż miało to miejsce w poprzednich wersjach. Gdy pisałem o GEM pierwszy raz nie miałem na podorędziu tak rozbudowanej aplikacji #ST jak obecnie (w ogóle nie była ona wtedy nawet publicznie znana). Czas zatem pokazać nieco więcej warsztatu wokół GEM. Myślę, że to super materiał dla osób poszukujących sensownego planu inwestowania, opartego na faktach.

I na koniec: niniejszy odcinek podcastu jest zapisem sesji live z YouTube’a. Jeśli coś więc nie jest do końca zrozumiałe zapraszam serdecznie do podlinkowanego filmu. No i polecam szereg materiałów uzupełniających.

Tymczasem zapraszam serdecznie do wysłuchania tego odcinka podcastu. A jeśli Wam przypadnie do gustu, to będę wdzięczny za komentarz na iTunes. 😊 Z góry dziękuję.

Czytaj dalej →

Inwestowanie pasywne z jednej strony jest nudne i proste, ale… z drugiej strony może budzić wiele niepokoi. Zwłaszcza gdy rynek wygląda inaczej niż w ostatnich latach. Albo gdy przez lata nasz portfel jest zanurzony w stratach. Tymczasem tak wielu zachęcało do takiej formy inwestowania.

Przyglądnijmy się zatem kilku trudnym momentom w historii w ostatnich ponad 100 latach i sprawdźmy, jak zachowywały się różne portfele pasywne. I dla jasności, nie chodzi tu o to, by zakładać, że przeszłość powtórzy się w przyszłości. Chodzi natomiast o to, by mieć wyobrażenie tego jak rynki działają i być zwyczajnie bardziej świadomym inwestorem.

Uwaga – niniejszy materiał jest zapisem sesji LIVE jaką zrobiłem na YouTube. Starałem się od początku tak poprowadzić tę sesję, aby bez przeszkód jej słuchać w formie podcastu. Ale jak by coś, zawsze można też zerknąć do zapisu wideo. I jeszcze jedno: pierwsze mniej więcej 10 minut to wstęp, więc jeśli chcesz, można po prostu przeskoczyć te kilka minut do przodu.

Czytaj dalej →

Dzień dobry, dzień dobry! Witam serdecznie po DŁUUUUUUGIEJ przerwie. Ale, na swoje wytłumaczenie dodam, że bynajmniej się nie obijałem. W tle toczy się bardzo wiele prac – w tym przede wszystkim nad Atlasem Pasywnego Inwestora oraz nad oprogramowaniem #ST. Powoli będę się aktywizował, choć na horyzoncie nadal masa obowiązków, które de facto uniemożliwiają regularne publikacje. Ale zapewniam – w końcu się wygrzebię z tych obowiązków i będę jak za dawnych czasów częściej dla Was publikował.

OK, to tyle tytułem wstępu. Dziś zapraszam Was do zapisu z sesji LIVE jaką dla Was przeprowadziłem pod koniec kwietnia. Temat jest na tyle nośny, że stwierdziłem, że opublikuję ten materiał również w formie podcastu.

No właśnie – dzisiejszy odcinek brzmi dość prowokująco: od zera do bohatera, czyli budujemy wolność finansową. O co chodzi?
 
Otóż sporo mówiłem przez ostatnie lata o różnych strategiach inwestycyjnych, o budowaniu kapitału. Bardzo niewiele było natomiast o jego konsumowaniu. No bo po coś inwestujemy przecież. Z zamiarem tego, by z tego kapitału skorzystać. I dziś właśnie będzie o tym.
 
Na początek zbudujemy sobie prosty portfel pasywny. Następnie wykorzystamy go do zbudowania kapitału – rozważymy tu kilka scenariuszy regularnych dopłat do portfela. Zastanowimy się ile potrzebujemy odkładać i jak długo, by osiągnąć konkretne cele.
 
Wreszcie odpowiemy sobie na pytanie – czym jest prawdziwa wolność finansowa? Jaką strategię przyjąć do wypłacania kapitału z portfela? Najlepiej tak, by do końca życia nie zabrakło nam pieniędzy. Albo jeszcze lepiej, by pod koniec życia mieć więcej niż w chwili przechodzenia na naszą prywatną emeryturę.
 
Przy okazji zobaczymy, jak pokonać inflację. To temat spędzający dziś sens z powiek wielu osobom. Pokażę, że diabeł nie musi być tak straszny jak go malują.

Czytaj dalej →

Inflacja doskwiera? To właśnie przez nią skazani jesteśmy na inwestowanie. Na szczęście ETF-y pozwalają to robić pasywnie i bez nadmiernego ryzyka. Czujesz się jednak zagubiony? Masz trudność z przejściem od teorii do praktyki? Z myślą o takich osobach właśnie powstało szkolenie „Atlas Pasywnego Inwestora”. Jego uczestnicy prowadzeni są krok po kroku, od ogółu do szczegółu po wszystkich aspektach inwestowania pasywnego z wykorzystaniem ETF-ów. Od punktu „nie wiem nic o inwestowaniu” do „mam własny portfel inwestycyjny pobijający inflację i dobrze się z nim czuję”.

W tym wpisie zaprezentuję Wam 3 konkretne pasywne portfele bijące inflację w długim okresie. Można bez cienia przesady napisać – 3 gotowce inwestycyjne. Do zastosowania od zaraz. Więcej – wszystko podane na tacy w pięknym opakowaniu.

Czytaj dalej →