bd54dea2-b70e-4f22-a15b-3411ab31f4e5
#038: Jack Vogel, czyli o inwestowaniu na rynkach kapitałowych opartym na skwantyfikowanych metodach
Inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe — to maksyma dobrze znana w świecie inwestowania. Owszem, technicznie inwestowanie powinno być proste, nawet bardzo proste, ale niestety ogromną przeszkodą jest nasza psychika i przeszkody jakie kreujemy we własnym umyśle. Wynika to z tego, że inwestowanie zawsze wiąże się z niepewnym wynikiem, nawet jeśli podążamy za najlepszą strategią na świecie.
W tym odcinku Jack Vogel z firmy Alpha Architect opowie o kilku różnych anomaliach rynkowych, które nie tylko można zmierzyć i zapisać w formie jednoznacznych reguł, ale i wykorzystać w praktyce.
Odcinek ten jest nagrany w języku angielskim i na chwilę obecną niestety nie mogę obiecać kiedy pojawi się jego ewentualne tłumaczenie. Na pocieszenie dodam, że wiele tematów poruszonych dziś z Jackiem pojawiło się i będzie się pojawiać w przyszłości na moim blogu i w podcaście w języku polskim.
W tym odcinku
- Które anomalia rynkowe dają największą przewagę w inwestowaniu?
- Co Jack sądzi o tzw. taktycznym zarządzaniu?
- Co to jest momentum i czy nadal będzie działać na rynkach w przyszłości?
- Jakie cechy charakteru są potrzebne do tego, by z sukcesem inwestować na rynkach kapitałowych?
- Co to jest mean reversion?
Polecane materiały (książki, linki)
- Value and Momentum Everywhere, Cliff Asness, Tobias J. Moskowitz, Lasse H. Pedersen
- Trend-Following: A Decade of Underperformance, Jack Vogel
- Can momentum work in individual stocks after trading costs?, Jack Vogel
- Quantitative Momentum: A Practitioner’s Guide to Building a Momentum-Based Stock Selection System, Jack Vogel, Wesley Gray
- Jack’s SSRN papers
Odmiany momentum
Momentum występuje w dwóch odmianach: absolutnym i relatywnym. Nazwy brzmią może groźnie, ale koncepcja jest banalna.
Momentum absolutne to momentum obserwowane w odniesieniu do pojedynczego aktywa (np. akcji, indeksu) — jest to tendencja do kontynuowania ruchu cen w zgodzie z trendem.
Momentum relatywne to z kolei porównanie dwóch lub więcej aktywów i na tej bazie wybranie najmocniejszego lub najsłabszego aktywa.
A jak to wygląda w praktyce? Jeśli weźmiesz sobie na przykład indeks WIG20TR (czyli wraz z dywidendami) za ostatnie 12 miesięcy i okaże się, że jego stopa zwrotu wyniosła więcej niż tak zwana stopa wolna od ryzyka (na przykład lokaty, bony skarbowe), to oznacza trend wzrostowy. Nie musi to znaczyć, że indeks WIG20TR w tym czasie idealnie cały czas szedł w górę, tylko, że wygenerował dodatnią stopę zwrotu. To jest momentum absolutne i mówi, że WIG20TR ma większe szanse na kontynuowanie dodatniej stopy zwrotu w najbliższej przyszłości.
Jeśli na indeks WIG20TR nałożysz jeszcze na przykład indeks S&P 500 i okaże się, że za ostatnie 12 miesięcy to on wygenerował większą stopę zwrotu niż WIG20TR, to znaczy że jest to mocniejszy rynek i że są większe szanse na kontynuowanie tego stanu rzeczy w najbliższej przyszłości. To jest właśnie momentum relatywne — mówi, że jeden rynek jest mocniejszy do innego.
Zaproszenie do dyskusji
Serdecznie zapraszam Cię do komentowania i zadawania pytań, bezpośrednio na tej stronie poniżej, lub na mojej stronie na Facebook’u lub moim profilu Twitter’owym.
Alternatywnie możesz zadać pytanie głosowe, nagrywając się na SpeakPipe. Pamiętaj tylko, że masz 90 sekund na nagranie 🙂
Bardzo zależy mi na Twoim głosie, za który już teraz z góry bardzo dziękuję 🙂
Podobał Ci się artykuł?
Jeśli chcesz, żebym Cię poinformował mailem, gdy pojawią się nowe artykuły, zapisz się poniżej. 🙂