Potrzebujesz planu inwestycyjnego! W System Trader znajdziesz 39 gotowych do użycia portfeli i strategii, zarówno pasywnych jak i aktywnych, dla ETF i akcji. Szybko możesz je dostosować do własnych potrzeb. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych umiejętności.
Strategie możesz przetestować nawet za ostatnie 100 lat wykorzystując do tego wbudowane dane. Większość inwestorów spogląda tylko na ostatnie wyniki co jest niebezpieczne. Warto wiedzieć jak strategia zachowywała się w przeszłości w różnych ekstremalnych sytuacjach.
Możesz pobrać akualne dane z notowaniami funduszy ETF i akcji z darmowych źródeł jak Yahoo i Stooq.
Jeśli posiadasz pliki z notowaniami również możesz je zaimportować.
Swoje decyzje opieraj o sprawdzone i powtarzalne metody, aby uniknąć błędów wynikających z naszej psychiki. Teraz nie musisz zastananawiać się "co robić jutro?" - wystarczy podążać za obranym planem. Te same dane, te same decyzje!
Wielu inwestorów ma słabe wyniki w inwestowaniu ponieważ nie posiadają oni strategii. Inni zaś uważają, że na rynku po prostu nie da się zarobić. Prawda jest przewrotna i celnie ujął to słynny inwestor - Warren Buffett: inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe.
Teraz możesz wykorzystać gotowe strategie długoterminowe, które wymagają niewiele czasu aby je dostosować do własnych potrzeb i zastosować. Dzięki korzystaniu ze strategii nie działasz pod wpływem impulsu i emocji. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić na inne rzeczy.
Teraz szybko możesz sprawdzić szczegóły dowolnego funduszu ETF, m.in.:
Zaprojektuj dowolny portfel stały (pasywny), a następnie przetestuj go za nawet ponad 100 lat korzystając z wbudowanych danych.
Nie masz pomysłu? – nie szkodzi! Na pokładzie jest kilkadziesiąt gotowych portfeli do wykorzystania.
Detale nawet w tak prostych portfelach mają znaczenie. W prosty sposób możesz na przykład sprawdzić optymalny dla Ciebie sposób rebalansowania portfela, czyli regularnego przywracania jego pierwotnych wag.
A jeśli to mało, a portfel stały jest dla Ciebie zbyt nudny – spróbuj znakomitą strategię o nazwie Global Equities Momentum (GEM), autorstwa Gary Antonacciego. Za ostatnie 70 lat strategia ta wygenerowała średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 15% tracąc w międzyczasie nie więcej niż 20%. To wszystko poświęcając rynkowi nie więcej niż 2-3 minuty raz w miesiącu.
Strategia Advanced Equity Momentum to profesjonalne rozwiązanie oparte na anomalii momentum akcji. Najkrócej pisząc: chcemy mieć w portfelu akcje, które są w trendzie wzrostowym.
Do tego celu budowany jest ranking akcji na podstawie szczegółów opisanych w artykule Kompletna strategia inwestowania w akcje, czyli o tym jak zarządzać ryzykiem w portfelu i jak przejść do defensywy, gdy na rynku leje się krew. Z określonego zbioru spółek wybierane są te które nie tylko rosną, ale robią to w stabilny sposób. Spółki ze szczytu rankingu kupowane są do portfela według tak zwanego parytetu ryzyka – każda spółka w portfelu reprezentuje podobny poziom ryzyka.
Jeśli nie ma wystarczającej liczby akcji w trendzie wzrostowym, możemy zamiast tego wypełnić portfel ETF-em obligacji.
Handel odbywa się domyślnie co miesiąc, ale może być również wykonywany w innych odstępach czasu (np. co tydzień, co kwartał, a nawet co rok).
W roku 2018 uruchomiłem blog i podcast System Trader, w ramach którego prezentuję praktyczne, sprawdzone i weryfikowalne metody inwestowania na rynkach kapitałowych. Przeprowadzam wywiady z uznanymi ekspertami z całego świata.
Ukończyłem informatykę, od 15 lat pracuję jako programista, mając na swoim koncie współpracę z takimi firmami jak Motorola czy IBM. W roku 2007 zainteresowałem się rynkami kapitałowymi.
Doświadczenia z zakresu informatyki oraz inwestowania pozwalają mi na realizację wyjątkowego projektu w postaci oprogramowania dla inwestorów. Mam ambicję prezentować jak wygląda skuteczne podejście do inwestowania oparte na twardych regułach i liczbach, a nie teoriach spiskowych, domysłach i przewidywaniu przyszłości.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Ile to kosztuje?
Obecnie oprogramowanie jest całkowicie darmowe.
Jakie są wymagania techniczne?
Potrzebne jest urządzanie z systemem Windows 7/8/10 (64-bity).
Jak mogę pobrać dane rynkowe?
W System Trader wbudowane są dane historyczne dla wielu klas aktywów (akcje, obligacje, towary), sięgające nawet ponad 100 lat wstecz. Możesz też pobrać dane z darmowych źródeł, jak Yahoo czy Stooq, albo zaimportować dane z plików.
Czy jest to dla mnie?
System Trader to znakomite narzędzie dla kogos, kto nie chce śledzić rynku każdego dnia i szuka sposobu na zbudowanie strategii długoterminowej. Taki styl inwestowania wymaga poświęcenia kilku minut miesięcznie albo mniej. Nie bez powodu mówi się na Wall Street, że więcej pieniędzy zarabia się na rynkach nic nie robiąc.
Jak wykorzystać strategie na realnym rynku?
W przypadku stałych portfeli (np. 60/40), System Trader może być wykorzystany głównie do ich przetestowania za okres sięgający znacznie dalej niż pozwoliłyby na to dane ETF. Można wówczas również sprawdzić pewne szczegóły, jak na przykład sposób przywracania pierwotnych wag w portfelu w czasie (tak zwany rebalancing). Znalezienie funduszy ETF odpowiadających historycznym danym nie jest problemem i można posłużyć się przygotowaną do tego celu listą. Samo prowadzenie portfela w praktyce jest już na tyle proste, że nie potrzeba do tego celu zwykle żadnych specjalnych narzędzi.
W przypadku strategii aktywnych, jak Global Equities Momentum (GEM), czy Advanced Equities Momentum, aplikacja jest pomocna do generowania sygnałów rynkowych (zwykle raz w miesiącu).
Jakie strategie znajdują się w System Trader?
Są dwie podstawowe grupy strategii: pasywne i aktywne.
Strategie pasywne (stałe portfele) nie starają się pobijać rynku. Mają ustalony na sztywno skład (np. akcje, obligacje, złoto, REIT), który co pewien czas jest przywracany do pierwotnych wag (tak zwany rebalancing).
System Trader zawiera też dwie aktywne strategie: Global Equities Momentum (GEM), oraz Advanced Equities Momentum. Pierwsza wykorzystuje fundusze ETF, druga akcje spółek dobieranych indywidualnie do portfela.
Czy rynek można pobić?
Rynki nie są całkowicie efektywne ponieważ za nimi stoją ludzie, w wyniku czego pewne anomalie cały czas się powtarzają. Przykładem takiej anomalii jest momentum, które obserwowane jest od wieków, a które wynika wprost z psychologii i stadnych zachowań ludzi. To wszystko nie oznacza jednak, że pobijanie rynków jest proste i powtarzalne w każdej chwili.
ZACZNIJ DZIŚ
©2020, Lempart SRL
Avenue Felix Marchal 8, Bruxelles, Belgium