Kim jestem?

Dla jasności: nie jestem ekspertem w dziedzinie inwestowania i nie mam formalnego wykształcenia w tym kierunku. Jest to moja pasja.

Od 2007 roku interesuję się rynkami kapitałowymi. Przeszedłem w tym czasie długą drogę poszukiwania własnego miejsca na rynku oraz określenia własnych preferencji i oczekiwań. Popełniłem masę błędów, przeżywałem wiele frustracji. Nadal się uczę, ale wydaje mi się, że dotarłem do punktu w którym wiem co i jak chcę robić.

Inwestuję na wielu rynkach. Na warszawskiej GPW oszczędzam na emeryturę w ramach rachunków IKE i IKZE. Dysponuję również rachunkiem derywatów, chociaż bardzo rzadko z niego korzystam.

Inwestuję również za granicą, głównie z wykorzystaniem akcji, ETF i (coraz mniej) kontraktów terminowych. To tam buduję przede wszystkim swój kapitał.

Na co dzień jestem freelancerem działającym w sektorze IT.

Co znajdziesz u mnie na stronie?

Jeśli chodzi o formę, to treści prezentowane są zarówno w postaci wpisów blogowych jak i podcastu.

Regularnie staram się umieszczać wywiady z najbardziej uznanymi osobami z branży finansowej, głównie w obszarze szeroko pojętego inwestowania na rynkach kapitałowych, ale nie tylko. Otacza nas masa szarlatanów finansowych, którzy specjalizują się w sprzedawaniu marzeń. Dlatego docieram do osób o uznanej reputacji, które często funkcjonują z ogromnymi sukcesami na rynkach kapitałowych przez wiele dekad. Czas jest świetnym weryfikatorem realnych umiejętności inwestora na rynku.

Inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe.

–Warren Buffett

W centrum mojego zainteresowania jest, jak wskazuje nazwa i adres strony, inwestowanie oparte o metody ilościowe. Decyzje inwestycyjne staram się opierać o zbiór prostych, jednoznacznych reguł. Wraz z rosnącym doświadczeniem, jak i portfelem, coraz bardziej zależy mi na kontrolowaniu i ograniczaniu ryzyka, a coraz mniej na usilnym próbowaniu pobijania rynku. Tymi doświadczeniami staram się z Wami dzielić na łamach bloga i podcastu, przedstawiając konkretne, sprawdzone i weryfikowalne rozwiązania — tak by z tej wiedzy mógł skorzystać w warunkach domowych każdy zainteresowany.

Staram się dotrzeć do szerokiej grupy osób odbiorców, które w ten czy inny sposób szukają swoich szans w inwestowaniu czy tradingu (chociaż granica pomiędzy tymi terminami nie zawsze jest jasna — na poziomie ryzyka wręcz dla mnie różnic tam nie ma). Pewne aspekty są wspólne, bez względu na stosowaną filozofię postrzegania rynków, jak na przykład zarządzanie ryzykiem czy psychologia.

A czego u mnie nie znajdziesz?

  • Nie dowiesz się tutaj jak łatwo i przyjemnie, a przy tym bez ryzyka i regularnie zarabiać 100% w miesiąc.
  • Nie będzie nic o teoriach spiskowych, przedstawianych, jako prawda objawiona – staram się tworzyć treści merytoryczne, a nie sensacyjne.
  • Nie zajmuję się analizą fundamentalną (AF) – na tym polu jest wielu znacznie lepszych ode mnie. Nie odrzucam tego podejścia, ale staram się korzystać z wiedzy mądrzejszych ode mnie w tym zakresie.
  • Nie zajmuję się też tworzeniem prognoz inwestycyjnych. Zwyczajnie nie mam daru przepowiadania przyszłości i bardzo wątpię, by ktokolwiek go miał. Większość prognoz ma tylko nakręcać emocje u ich odbiorców, ale nie przedstawiają one dla mnie realnej wartości inwestycyjnej.

Prostota jest wielką zaletą, ale wymaga ciężkiej pracy, aby ją osiągnąć, i edukacji, aby ją docenić. Co gorsza, złożoność lepiej się sprzedaje.

–Edsger Dijkstra

Dlaczego stworzyłem ten projekt?

Miałem wątpliwości, które powstrzymywały mnie od tworzenia tej strony.

Przykładowo, niestety w tej branży funkcjonuje wiele osób, a nawet całe firmy, które nie mają uczciwych zamiarów. Być może sam miałeś sytuację, gdy dzwonił lub pisał do Ciebie ktoś z niesamowitą okazją inwestycyjną i/lub propozycją otwarcia konta u jakiegoś egzotycznego brokera z rynku Forex. I pewnie przedstawiano Ci cudowną wizję, w której to Twoje pieniądze nagle pomnażane są wielokrotnie szybciej niż w ramach lokaty bankowej. A przy tym wszystko jest łatwe, nie trzeba specjalnego przygotowania, a ryzyko jest praktycznie pomijalne. Niestety technik, którymi próbuje się zwabić „klientów” jest cała masa i wiele z nich nie ma nic wspólnego z etycznym działaniem, czy wręcz legalnym działaniem.

Nawet kilka czarnych owiec w branży może wyrządzić wiele krzywdy ludziom i psuć reputację przy okazji innym w tej branży.

Wiele osób uważa też, że jeśli ktoś wie jak inwestować na rynku, to z pewnością nie dzieliłby się tą wiedzą publicznie. Takie opinie pojawiają się głównie pośród tych, co wierzą, że ktoś posiadł ten jedyny, ostateczny i najprawdziwszy klucz zrozumienia rynków kapitałowych. Tymczasem większość ma problem z inwestowaniem dlatego, że nie traktuje tego poważnie, a przy tym ma nierealne oczekiwania.

Paradoksalnie jednak dochodzę do wniosku, że takie negatywne zjawiska są argumentami przemawiającymi za tworzeniem niniejszego projektu:

  • Uważam, że zawsze jest miejsce na merytoryczny i uczciwy przekaz wartościowych treści.
  • Warto edukować innych jeśli idzie o rynki finansowe, by mogli w bardziej świadomy sposób na nich funkcjonować, i by nie byli przy okazji łatwym łupem dla naciągaczy.
  • Jest to świetna okazja do uporządkowania i poszerzenia własnej wiedzy.
  • Nie chcę żałować kiedyś, że nie przekazałem swojej wiedzy innym.
  • W Polsce nadal nie ma dużego wyboru podcastów poświęconych inwestowaniu i tradingowi.

Tworzę ten projekt jednak przede wszystkim dla Ciebie. Dlatego będę wdzięczny, jeśli dasz mi znać jakie masz oczekiwania względem treści, które dostarczam. Z góry dziękuję! 🙂

Możesz traktować niektóre prezentowane tutaj treści jako inspiracje do samodzielnej pracy. Chcę wierzyć, że być może dzięki mnie uda Ci się nabić mniej guzów na rynku, niż mi. Ale pamiętaj, że to Ty jesteś ostatecznie odpowiedzialny za własne decyzje. Powodzenia!

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!