Po prostu kupuj! – oto co proponuje Nick Maggiulli jeśli idzie o inwestowanie w książce pod tym właśnie tytułem. Jest to znakomita pozycja, ponieważ traktuje inwestowanie w bardzo prosty i praktyczny sposób. Nick przy pomocy twardych danych obala mity ze świata finansów osobistych i inwestowania. Odpowiada na pytania, przedstawia rozwiązania i daje skuteczne sposoby na sukcesywną budowę majątku.

Tym bardziej ucieszyło mnie, że choć sam przeczytałem tę książkę ponad rok temu w oryginale, tak teraz jest dostępne jej tłumaczenie na język polski. Żeby być bardziej precyzyjnym – nie tyle tłumaczenie, co adaptacja, bo teraz książka uwzględnia perspektywę osoby z Polski. 

Cieszy również to, że za tę adaptację zabrał się Michał Szafrański z bloga Jak Oszczędzać Pieniądze, autor kultowej książki Finansowy Ninja. Widziałem efekt końcowy i z ręką na sercu mogę ją polecić absolutnie każdemu.

Czytaj dalej →

Albo grubo, albo wcale — ta idea przyświeca mi od początku mojej blogowej i podcastowej kariery. A to wywiady z tuzami branży finansowej na świecie w ramach podcastu, a to autorskie oprogramowanie #ST pozwalające rzetelnie opracować i zweryfikować strategię inwestycyjną. W zeszłym roku z kolei premiera szkolenia Atlas Pasywnego Inwestora, którego jestem współautorem. Na potrzeby tego szkolenia zbudowaliśmy profesjonalne studio nagraniowe, a produkcja pochłonęła już niemal milion złotych!

No a teraz to: portal ETF-ów po polsku. Atlas ETF! Kolejny projekt z serii: robię, bo chcę i mogę (dla jasności nie jestem w projekcie sam). Od razu wyraźnie zaznaczę: Atlas ETF nie jest powiązany ze szkoleniem Atlas Pasywnego Inwestora, to zupełnie odrębny projekt. No i od razu też dopowiem: portal jest dostępny dla każdego za darmo.

Mam głęboką nadzieję, że Atlas ETF mocno przysłuży się popularyzacji odpowiedzialnego inwestowania nad Wisłą, że podniesie świadomość finansową Polaków. Oczywiście nie liczę na cuda w krótkim czasie, ale mam nadzieję, że z czasem zrobi dobrą robotę w tym zakresie.

Czytaj dalej →

Edukacja finansowa w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Większość społeczeństwa albo w ogóle nie buduje kapitału z myślą o przyszłości, a jak już to robi to często korzysta z drogich, a nierzadko wręcz toksycznych instrumentów. Choć warto też dostrzec pozytywne zmiany zachodzące w ostatnich latach. Popularyzuje się powoli kultura długoterminowego inwestowania. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają nie tylko instytucje finansowe, ale i niezależni blogerzy i autorzy książek.

Zapraszam do rozmowy z Michałem Szafrańskim, autorem bloga „Jak oszczędzać pieniądze”, autorem bestsellerów „Finansowy ninja” oraz „Zaufanie, czyli waluta przyszłości” sprzedanych łącznie w ponad 150 tys. egzemplarzy. Michał jest też twórcą społeczności „Klan Finansowych Ninja” liczącej blisko 5 tys. osób oraz współautorem szkolenia „Atlas Pasywnego Inwestora”.

Jeśli stawiasz sobie pytania w stylu: czy odkładam wystarczająco dużo albo jak inwestować by chronić i pomnażać kapitał, to w tej rozmowie Michał znakomicie tłumaczy te tematy. Bardzo rzetelnie będą one też przedstawione w nowej książce, którą Michał ma w przygotowaniu, o co również podpytam. Poza tym dowiemy się od Michała jak to jest być wolnym finansowo, co robi w wolnym czasie no i jak zarządza swoim pokaźnym portfelem inwestycyjnym.

Czytaj dalej →

Zacznę nietypowo, ale i prezentowany materiał nie jest ot, zwyczajnym materiałem. Bardzo polecam go KAŻDEMU bo do zaoszczędzenia jest MASA pieniędzy. To co dziś usłyszycie jest absolutnym unikatem. I nie przesadzam – przygotowanie tego materiału wymagało miesięcy pracy programistycznej, zestawu bardzo drogich danych, a później jeszcze masę godzin na przygotowanie samej treści. Nie znajdziecie tego absolutnie nigdzie indziej. Fakty, twarde dowody, a nie luźne opinie. Przy okazji pęknie kilka powszechnie powielanych mitów odnośnie inwestowania pasywnego.

Inwestowanie pasywne zdobyło popularność, ponieważ choć dostarcza wydawać by się mogło zaledwie wynik całego rynku, to nie ponosimy przy tym wysokich kosztów. W efekcie taka forma inwestowania bije wynikami większość aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych.

Pasywny portfel, pomimo swej prostoty, powinien być mądrze zbudowany i zarządzany. Jak to zrobić dowiecie się z tego materiału, który jest zapisem sesji LIVE jaką nagrałem w ramach inicjatywy „Wieczory Pasywnego Inwestora”.

Czytaj dalej →

Nawet jeśli mówimy o strategii w inwestowaniu, to bardzo często jest ona postrzegana jako mechanizm do generowania sygnału kupna. Tymczasem to zaledwie początek i w gruncie rzeczy aspekt mniej istotny w całym procesie inwestowania.

Dziś mam przyjemność zaprosić Was na rozmowę jaką przeprowadziłem z Tomem Basso – praktykiem z niemal 50-letnim doświadczeniem rynkowym. To osoba świetnie znana w branży, zwłaszcza jeśli ktoś interesuję się strategiami trend-following.

W tle naszej dyskusji jest najnowsza książka Toma zatytułowana „The All-Weather Trader”.

Poza omówieniem strategii stosowanych przez Toma, poruszamy temat inwestowania pasywnego. Mówiąc wprost Tom nie jest fanem takiego podejścia, więc dopytuję dlaczego.

Uwaga: wywiad jest dostępny tylko w języku angielskim. Jeśli to problem, to na YouTube można włączyć polskie napisy.

Czytaj dalej →

Warren Buffett powiedział kiedyś, że „nie zna nikogo kto więcej zrobił dla inwestorów niż Jack C. Bogle”. To właśnie dzięki niemu pod strzechy trafiły tanie, proste fundusze dające wyniki całego rynku. Z pozoru wygląda to mało atrakcyjnie, bo któż nie chciałby wyników pokonujących szeroki rynek? Tymczasem inwestorzy w takie fundusze są wręcz elitą pośród inwestorów, jeśli idzie o stopy zwrotu. O tym jak to jest możliwe rozmawiam dziś z Tomkiem Jaroszkiem z bloga Doradca.tv.

Tomek wraz z Przemkiem Gerschmannem przetłumaczyli niedawno książkę Jacka Bogle „Mała książka zdroworozsądkowego inwestowania”. To znakomita okazja do tego, aby przybliżyć filozofię tak zwanego inwestowania pasywnego oraz rozwiać liczne mity jakie wokół niego narastają. Zaryzykuję wręcz stwierdzeniem, że już w szkołach powinniśmy być uczeni podstaw prostego i taniego inwestowania, bo ta wiedza w dorosłym życiu przyda się dosłownie każdemu.

Czytaj dalej →

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!