Charles Schwab i jego rada dla swoich dzieci

Wielu błędnie na początku (na przykład lata temu ja), sądzi, że rynki kapitałowe to droga na skróty do dużych i szybkich pieniędzy. Ostatnio wpadła mi w oko ciekawa wypowiedź Charlesa Schwab’a, miliardera, inwestora i biznesmena, z którą zgadzam się w 100%. Odpowiadał on na pytanie „jaką radę przekazałby swoim dzieciom w sytuacji, gdyby nie mógł im zostawić swoich pieniędzy”.

Otóż według niego powinniśmy zacząć od zarobienia swoich pieniędzy. Ale niekoniecznie na rynku kapitałowym, tylko dzięki dobrze płatnej pracy. Do tego wymagane jest dobre wykształcenie, dobry zawód, który odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy. To bezpieczniejsze niż wiara w powodzenie otwarcia super biznesu.

Następnie powinniśmy starać się wykazać dyscypliną w oszczędzaniu. Nie kupować od razu nowych samochodów i drogich wakacji. Odłożone pieniądze najlepiej pracują w przyjaznym pod kątem podatkowym środowisku (u nas np. IKE). I tu pojawia się moment na myślenie o inwestowaniu, zagonieniu tego kapitału do bardziej wytężonej pracy.

Niby Ameryki nie odkrył, ktoś powie, ale wciąż niewielu tak postępuje.

Zaprojektuj swój portfel inwestycyjny

ST to oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.