Czy eksperci w inwestowaniu są do niczego?

Jest takie powszechne przeświadczenie wśród inwestorów, że im lepiej rozpoznają temat, przeanalizują więcej danych, tym lepiej mogą prognozować przyszłe zachowania rynku (poza specyficznymi przypadkami, wykorzystania np. informacji nieznanych większości uczestników rynku). Działa to niczym narkotyk, bo w odgadnięciu przyszłości postrzegamy szansę na zarobienie pieniędzy.

Na masy inwestorów działają też sytuacje, w których ktoś „przewidział” załamanie rynkowe. Ktoś taki staje się dyżurnym ekspertem, wręcz medialnym celebrytą. Szkoda tylko, że jednego sezonu, bo dziwnym trafem ciężko przewidzieć kilka kryzysów z rzędu temu samemu „ekspertowi”.

Tymczasem praktyka pokazuje, że proste, dalekie od perfekcji modele biją ekspertów na głowę, jeśli ci swoje decyzje podejmują tylko na bazie swojej wiedzy w sposób uznaniowy. Okazuje się, że dużo lepiej ich ekspercka wiedza może mieć zastosowanie do opracowania prostego modelu decyzyjnego – i to nie tylko na rynkach finansowych.

Przykładowo wielu żołnierzy na polu walki działa obecnie w oparciu o zestawy prostych procedur. Gdy dosłownie leje się krew, nie ma miejsca na mędrkowanie, tylko trzeba działać z najwyższą dyscypliną według prostych, sprawdzonych reguł. Reguły te, na przykład w przypadku piechoty morskiej USA, opracowane są poza polem walki przez najlepszych weteranów i ekspertów, w oparciu o zebrane dane historyczne i ich doświadczenia. Są one poddawane analizom i poprawom w czasie, bo podobnie jak na rynkach, techniki walki również ulegają zmianom. Ale gdy przychodzi do podejmowania decyzji w sytuacji niepewności, strachu i stresu, rolą żołnierza jest trzymanie się planu, który daje największe prawdopodobieństwo sukcesu.

Analogicznie jest na rynku. Dużo lepiej wyjdziemy na stosowaniu nawet bardzo prostego modelu (choćby pasywnego), niż na rumakowaniu i próbie pobicia rynku naszą cudowną analizą. To nic innego, jak nadmierna pewność siebie, która jest bardzo zgubna.

Znacznie więcej w temacie jeszcze w tym kwartale. 😉

Zaprojektuj swój portfel inwestycyjny

ST to oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.

×