Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

109 postów polubień

Czy inwestować od razu cały kapitał? – czyli DCA w praktyce

Często pojawia się pytanie: zainwestować cały kapitał, czy może rozłożyć kupowanie w czasie? Za tym pytaniem często pada jeszcze argument: jest drogo na rynku akcji. Może by tak w ogóle poczekać aż będzie korekta: jak zrobi się taniej, to kupimy pod korek. Proste. 😊

Dla jasności: mówimy tu o długoterminowym PASYWNYM portfelu (opartym o ETFy, fundusze indeksowe), w którym z definicji nie robimy zakładów z rynkiem. A przynajmniej nie powinniśmy – w przeciwnym razie oszukujemy samych siebie i nasz pasywny portfel jest tylko z nazwy.

Jeśli potrafilibyśmy skutecznie odgadnąć, kiedy rynek będzie spadał, to po co w ogóle nam portfel pasywny? – lepiej wyjdziemy na aktywnym inwestowaniu. Kupując na korektach, sprzedając na… balonach. Brzmi atrakcyjnie. Bardzo łatwo, zwłaszcza początkującym, uwierzyć w coś takiego.

W tym materiale pokazuję co mówią dane. Oczywiście prawdziwi twardziele niczym Chuck Norris nie zważają na historię, bo to jak spoglądanie we wsteczne lusterko. Niemniej jednak pozostałym śmiertelnikom bez dostępu do danych z przyszłości nie pozostaje wiele do wyboru.

Zapraszam! 🙂

Napisz swój komentarz