Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

102 postów polubień

Porozmawiajmy o milionach

Czasami niektórzy się obruszają, jak mówię o długim horyzoncie inwestycyjnym: przecież ja nie zamierzam inwestować przez 20-30 lat!

Prawda jest taka, że nawet jak ktoś jest w wieku emerytalnym to dobrze by było, aby zgromadzony kapitał pracował efektywnie. A jak ktoś jest przed emeryturą to jego horyzont może oznaczać wiele dekad, jeśli połączymy okres akumulacji kapitału, a później jego konsumpcji.

W krótkim filmie pokazuję jak z pozoru niewielka różnica w stopie zwrotu może na przestrzeni dekad robić ogromną różnicę w wypracowanym kapitale. Dla jasności: to nie materiał mający przekonać do takiej czy innej strategii. Ale podbijając stopę zwrotu nawet o ułamki punktu procentowego rocznie w perspektywie dekad możemy zdziałać cuda. I wcale nie musi to oznaczać, że będziemy zmuszeni poświęcać na prowadzenie naszego portfela więcej czasu.

Poprawę naszej inwestycji można czasami osiągnąć nawet w portfelu pasywnym prostymi sposobami: optymalizacja podatków, przemyślany rebalancing, niższe koszty transakcyjne czy dobór optymalnych instrumentów. Warto być świadomym inwestorem.

Kończąc: stoję na stanowisku, że warto efektywnie wykorzystywać gromadzony kapitał, tak by pracował na nas jak najlepiej. Żal nie wykorzystać jego potencjału, zwłaszcza jeśli można to osiągnąć prostymi metodami. Wymaga to pewnego wysiłku na początku, ale może on oznaczać dosłownie extra miliony złotych na przestrzeni lat.

Przy okazji przypominam, że jeśli chcesz rzetelnie podejść do inwestowania, to teraz masz kilka ostatnich dni, aby móc skorzystać z atrakcyjnej oferty oprogramowania #ST.

Kup #ST w jesiennym okienku sprzedażowym!

Następna możliwość kupna #ST będzie dopiero wiosną 2022 (orientacyjnie), a ceny będą wyższe.

  • Oferta ważna TYLKO do 14 października 2021, godzina 22:00. Kolejne okienko sprzedażowe za pół roku (orientacyjnie wiosna 2022), ceny będą wyższe.
  • Kilkadziesiąt gotowców inwestycyjnych. Są w nich portfele pasywne oparte na ETF jak i strategia dla spółek dobieranych indywidualnie. Do tego możliwość budowania i testowania własnych portfeli inwestycyjnych.
  • Możliwość przeliczania portfeli do PLN oraz symulacje uwzględniające regularne wpłaty i wypłaty.
  • Dane historyczne indeksów (akcje, obligacje, towary, nieruchomości) sięgające do roku 1900 — ponad 120 lat! To absolutny unikat i nigdzie tego w tej cenie nie znajdziesz!
  • Dane z ponad 70 giełd na świecie. Są to notowania bieżące jak i historyczne (do 40 lat wstecz) dla rynku akcji, ETF, kontraktów terminowych, walut, kryptowalut. Koszt samych danych to około 4000 PLN rocznie — wielokrotność ceny #ST!
  • Katalog funduszy ETF. Pełna baza ponad 2600 ETFów po polsku z listą dostępności u brokerów w Polsce!
  • Wsparcie techniczne. Kupując subskrypcję #ST otrzymujesz bezpośredni dostęp do mnie na dedykowanej skrzynce mailowej.
  • Brak ryzyka — oferuję 30-dniową gwarancję satysfakcji! Wystarczy jeden mail na jacek@systemtrader.pl i zwracam Ci kasę.

Napisz swój komentarz