Strategia dla rynku akcji — zwiastun :-)

Przeprowadzam (wolniej, niż bym chciał) testy strategii dla rynku akcji opartej na anomalii momentum. To nieco inne podejście, niż to co opisywałem dotychczas u siebie. Strategia jest częścią prostego oprogramowania, które rozwijam.

Po pierwsze momentum jest liczone w sposób nieco bardziej skomplikowany (niekoniecznie lepszy): wykorzystywana jest wykładnicza regresja liniowa i współczynnik determinacji (brzmi może groźnie, ale idea jest banalna – szukamy spółek, które rosną).

Momentum w ten sposób mierzymy dla dwóch okresów (6 miesięcy i 12 miesięcy) i na bazie obliczeń robimy ranking spółek. To jest klucz – spośród, na przykład, indeksu S&P 500 typujemy dajmy na to 20 spółek do portfela.

Zastosowany jest też próg wejścia: w portfelu może być mniej niż przykładowo 20 spółek, jeśli nie spełniają wymogu minimalnego momentum, a w skrajnej sytuacji w portfelu może nie być żadnej spółki (w ich miejsce lądują obligacje).

Rebalancing portfela robiony może być według preferencji, na przykład co tydzień, co miesiąc, czy co kwartał.

Wielkość pozycji poszczególnych spółek w portfelu dobierana jest w oparciu o tzw. risk parity, aby każda spółka reprezentowała podobny poziom ryzyka.

Testy przeprowadzana są na rynku akcji w USA z historią sięgającą do 1950 roku. Dane zawierają historyczne składy indeksów (są więc też spółki, które już nawet obecnie nie istnieją), celem minimalizacji tak zwanego błędu przeżywalności.

Więcej mam nadzieję niebawem u mnie na blogu.

Stay tuned! 🙂

Zaprojektuj swój portfel inwestycyjny

ST to oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.