Strategia dla rynku akcji

Niestety natłok wielu spraw powoduje, że wolniej publikuję u siebie niż planowałem (chociaż w tygodniu pojawi się mega materiał, zwłaszcza dla początkujących).

W ramach „trailera” zamieszczam wyniki ze strategii za ostatnie 25 lat, chociaż jeszcze w tym kwartale powinienem przedstawić pełny materiał, z testami od 1957 roku (wtedy powstał indeks S&P 500). Tu tylko powiem, że unikając optymalizacji jak ognia, strategia stabilnie działa od 1957 do dziś.

Na szybko, założenia:

  • każdego kwartału ze spółek indeksu S&P 500 robiony jest ranking spółek o największym momentum (opiszę to dokładniej w przyszłości)
  • wybierane jest 25 spółek, których momentum jest najwyższe, przy czym jest założony pewien minimalny próg – może się okazać, że w portfelu jest mniej niż 25 spółek (lub nie ma żadnej); w efekcie portfel nie musi w 100% być zaalokowany w akcje
  • każdego kwartału realizowany jest rebalancing na podstawie rankingu
  • każda spółka może mieć inny udział w portfelu ze względu na ryzyko (risk-parity)
  • dla realności wyników, uwzględniono koszty transakcyjne, a transakcje zawierane są po cenie zamknięcia dnia następnego
  • dane S&P 500 uwzględniają oczywiście zmiany portfela indeksu w czasie jak i wszystkie operacje typu splity czy dywidendy.

Tak, wystarczy raz na trzy miesiące zrobić rewizję portfela i zająć się czymś innym. 😉

Stay tuned!

Zaprojektuj swój portfel inwestycyjny

ST to oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.

×