Strategia momentum, a pospolita pogoń za rosnącymi cenami

Od chwili opisania strategii GEM opartej na anomalii momentum, otrzymałem kilka pytań, czym to różni się od zwykłej pogoni za rosnącymi wycenami jakiegoś aktywa. Niektórzy wręcz wprost mówili, że momentum to nic innego jak zachowanie „ulicy”, którą „smart money ubiera w bezwartościowe aktywa”. Twardziele kupują przecież spadające noże –  wbrew „ulicy”. 🙂

Dla mniej obeznanych w temacie dodam pokrótce, że liczne badania wskazują, iż anomalia momentum jest szczególnie mocno widoczna dla okresu 3-12 miesięcy. Jeśli w tym czasie cena poruszała się w danym kierunku, jest spora szansa na kontynuację tego ruchu ceny. Powody takiego stanu rzeczy leżą przede wszystkim w błędach behawioralnych, które niejako są w nas wbudowane, ale to temat na inną okazję.

Czym więc strategia momentum różni się od biegania za tłumem z „ulicy”? Otóż, jak sama nazwa wskazuje, jest zaplanowaną strategią działania – to nie tylko sygnał wejścia w rynek, ale i, a może przede wszystkim, moment wyjścia z tegoż rynku. Inwestorzy ulegający tylko emocjom mani zakupowej, myślą o samym wejściu w rynek – zwykle nie mają jednak planu opuszczenia go.

Finał jest taki, że gdy mają zysk, to naturalna tendencja skłania ich do przedwczesnego opuszczenia rynku w obawie, że zamieni się on w stratę. Gdy zaś szybko wejdą w obszar strat, wtedy teoria perspektywy sprawia, że chętniej hodujemy stratę, w nadziei, że rynek zawróci – ciężko nam idzie przyznawanie się do popełnionych błędów. Krótko mówiąc, inwestor zachowuje się nieracjonalnie, bo na drodze ewolucji nie wypracowaliśmy mechanizmów skutecznego inwestowania.

Tymczasem w strategii momentum cały proces otwierania i zamykania pozycji jest w pełni systematyczny, bezduszny, bez podejmowania decyzji na bazie emocji czy „widzimisię”. Inwestor policzył wcześniej swoją przewagę rynkową i konsekwentnie z niej korzysta. Wreszcie, strategia jest zwykle tylko pewnym wycinkiem portfela, a inwestor wystawia do wyścigu kilka koni, czyli kilka odmiennych strategii.

Zaprojektuj swój portfel inwestycyjny

ST to oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.