Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

109 postów polubień

ETF-y faktorowe – o co w tym chodzi❓

Wraz z popularyzacją funduszy ETF, kojarzonych z inwestowaniem pasywnym bazującym na naśladowaniu prostych indeksów, popularność zaczęły zdobywać ETF-y faktorowe (zwane też smart/strategic beta).

Stało się to niejako w odpowiedzi na to, że inwestorzy nie chcą być „przeciętni” – zarabiać tyle co szeroki rynek, ale nadal chcą korzystać z ETF-ów. Dlatego po bessie z lat 2007-2009 takie ETF-y zaczęły wyrastać niczym grzyby po deszczu. ETF-y faktorowe, w teorii, mają być remedium na to, aby zarabiać więcej niż szeroki rynek, zachowując nadal pozory pasywności – inwestor kupuje ETF i trzyma go w portfelu jak „stare” dobre ETF-y.

Czym są te tak zwane faktory (czynniki)? Jakie faktory są wykorzystywane w ETF-ach? Jak one działają? O tym wszystkim mówię w materiale wprowadzającym w świat faktorów. Kolejne planowane materiały będą wchodzić w tematykę głębiej, zwracając szczególną uwagę na ryzyka związane z tego typu instrumentami.

Żeby nie było jednak nudno, to będę tę tematykę przeplatać z innymi materiałami. 🙂

Przy okazji przypominam, że do dwóch tygodni planuję uruchomienie sprzedaży nowej wersji oprogramowania #ST (a jeśli już masz licencję, to otrzymasz linka do pobrania nowej wersji). Już teraz polecam to oprogramowanie każdemu kto chce w sposób świadomy i odpowiedzialny podejść do inwestowania.

Miłego dnia! 🙂

Napisz swój komentarz