Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

97 postów polubień

Inwestuj tylko pasywnie!

Sporo się mówi o tym jak podejść do inwestowania. Obserwować można skrajne oceny: od hiper ultra krótkiego tradingu, po inwestowanie zupełnie pasywne w którym kupujemy cały rynek do portfela bez próby jego pokonania.

O ile nikomu nie polecam krótkoterminowego tradingu jako formy inwestowania (bo to codzienne rzemiosło, nie inwestowanie), tak nie widzę powodu by być totalnym dogmatykiem stojącym na stanowisku, że inwestując aktywnie na pewno stracimy.

Przede wszystkim większość osób tracących przy próbie aktywnego zarządzania portfelem traci z prostego powodu: nie są do tego w żaden sposób przygotowani. Nie mają żadnego zweryfikowanego planu działania. W takim przypadku oczywiście poza chwilowym szczęściem nie ma co liczyć na sukces.

Są jednak strategie, które pobijają rynek – generują wyższe stopy zwrotu niż szeroki rynek, przy mniejszym ryzyku. Dogmatycy się obruszą, ale to są fakty (i o dziwo nawet twórcy hipotezy rynku efektywnego tego nie negują).

Dla jasności – jak wskazują badania nawet inwestorzy pasywni przegrywają z rynkiem. Z dokładnie tych samych powodów co aktywni inwestorzy – brak realnego planu działania i pominięcie aspektów psychologicznych. Choć uważam, że inwestowanie pasywne jest świetnym rozwiązaniem prawdopodobnie dla większości, to jednak powiedzenie sobie, że kupimy globalny koszyk akcji, bez zrozumienia co i dlaczego robimy najpewniej skończy się źle. Dlatego chociażby warto być studentem historii rynków by w bardziej świadomy sposób projektować swój portfel.

Taki cel przyświecał mi tworząc projekt System Trader.

Historia Magistra Vitae Est. 🙂

Napisz swój komentarz