Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

109 postów polubień

Jeden ETF w portfelu, czy może dwa? :-)

Na dobry początek tygodnia krótkie ćwiczenie praktyczne. 🙂

Załóżmy, że budujemy portfel, w którym chcemy mieć ekspozycję na globalny rynek akcji. Dla przypomnienia rynek akcji na świecie, pod względem kapitalizacji to obecnie ok. 90% kraje rozwinięte, oraz 10% to kraje wschodzące (w czasie ten proporcje ulegają zmianom).

Czemu o tym wspominam? Otóż w takich proporcjach zbudowane są też indeksy globalne, które są replikowane przez fundusze ETF.

Czy lepiej zatem kupić jeden ETF na globalny rynek akcji, czy też podzielić to np. na dwa ETF: rynek akcji krajów rozwiniętych i rynek krajów wschodzących? Zróbmy prosty test:

  1. Sprawdźmy jakie wyniki generuje globalny indeks akcji (tu MSCI ACWI). MSCI ACWI =~ MSCI World (90%) + MSCI EM (10%).
  2. Sprawdźmy jakie wyniki generuje portfel, w którym mamy 10% akcji z krajów wschodzących (tu MSCI Emerging Markets) oraz 90% z krajów rozwiniętych (tu MSCI World). Do tego załóżmy, że rebalancing jest robiony wówczas, gdy wagi w portfelu odchylą się o co najmniej 20% (sprawdzane raz w miesiącu, w rzeczywistości rebalancing przeprowadzany jest co kilka lat).

Oto co mówią dane (symulacja przeprowadzona w moim oprogramowaniu ST):

Wyniki pokazują tu wyższość portfela zbudowanego z dwóch indeksów (2 ETF) i to wyraźną. Portfel złożony z indeksu MSCI World + MSCI EM daje przewagę nad indeksem MSCI ACWI. Czy to magia? Nie, to wynik rebalancingu, który w przypadku portfeli akcyjnych pomaga i potwierdzają to dane nie tylko w tym przypadku.

Przewaga portfela złożonego z dwóch indeksów jest jeszcze bardziej widoczna, gdy udział w portfelu rynków wschodzących będzie większy.

Oczywiście ktoś powie – ale to przeszłość, to nic nie znaczy, etc. Osobiście widzę to tak: jeśli ktoś ma wystarczającą dyscyplinę, by realizować portfel z jednym funduszem ETF – super. Jeśli ktoś jednak ma ochotę na nieco głębsze wejście w temat, a co może być pomocne w wypracowaniu dyscypliny – też super. Mamy szansę na dodatkową premię. Poza tym nie każdemu może odpowiadać podział globalnego rynku akcji według kapitalizacji: owszem, kraje wschodzące to zaledwie 10% światowego tortu, ale już pod względem PKB to ponad 30%. Możemy te proporcje dopasować do własnych preferencji.

Miłego tygodnia! 🙂

Napisz swój komentarz