Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

89 postów polubień

Portfel modelowy #5: 60/40 w wersji polskiej

Przedstawiałem już u siebie kilka tak zwanych modelowych portfeli inwestycyjnych, ale wszystkie były z ekspozycją na rynki zagraniczne. Ponieważ pojawiła się prośba o pokazanie jak to wyglądać może dla aktywów z Polski, dziś przedstawiam prezentowany już portfel 60/40, tyle że z akcjami i obligacjami z Polski.

Portfel jest bardzo prosty – zawiera 60% akcji oraz 40% obligacji. Część akcyjna podzielona została równo na akcje z indeksu WIG20 (20 największych spółek z GPW) i indeksu mWIG40 (40 spółek średniej wielkości z GPW), natomiast obligacje odwzorowane są przez indeks TBSP (ang. Treasury BondSpot Poland Index).

O ile część akcyjną łatwo w praktyce kupić poprzez fundusze ETF, o tyle nie ma póki co takiego ETF na polskie obligacje skarbowe. Natomiast w ramach konta maklerskiego bez problemu można kupić indywidualne obligacje skarbowe, co pozwoli dość dobrze przybliżyć indeks TBSP.

Ponieważ jest to portfel w 100% z ekspozycją na rynek w Polsce, warto pamiętać, że nie jest wskazane, aby cały kapitał był ograniczony do jednego kraju. Proszę zatem traktować ten portfel tylko jako przykład i inspirację.

Średnia roczna stopa zwrotu od roku 2010 do dziś wynosi zaledwie niespełna 5%, przy maksymalnej stracie -23%. Ale to i tak wynik lepszy mniej więcej dwukrotnie od tego co osiągnął w tym czasie szeroki rynek w ramach indeksu WIG. Poza tym portfel jest niemal bezobsługowy – wystarczy mu poświęcić dosłownie kilka minut raz do roku.

Opracuj swoją strategię inwestycyjną

#ST to oprogramowanie umożliwiające w prosty sposób dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.