Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

109 postów polubień

System Trader, czyli kto?

Ostatnio spotkałem się z opinią osoby, która początkowo zignorowała mojego bloga ze względu na jego nazwę. System, do tego trader – nie kojarzyło się to tej osobie dobrze. 🙂 Uważam, że warto to sobie wyjaśnić, bo wbrew pozorom za nazwą mojego bloga „System Trader” skrywa się bardzo konkretne przesłanie dla każdej osoby, która chce z powodzeniem inwestować na rynku.

Zacznijmy od słowa „trader”. Większość woli być inwestorami, bo brzmi to bardziej dumnie, poważnie. Trader, to osoba kojarząca się z uprawianiem spekulacji, hazardu – generalnie w negatywnym świetle. Odpuszczę sobie dalsze analizy językowe – dla mnie istotne jest, aby realizując transakcję kupna, czy sprzedaży na rynku, podyktowane było to rzetelnie opracowaną uprzednio strategią. Jakkolwiek byśmy tu nie czarowali słowami na koniec dnia chodzi o to, by w ten czy inny sposób zarabiać pieniądze na rynku – użyte określenia są dla mnie drugorzędne.

„System” – to słowo jest bardzo kluczowe. Bardzo często widzę jak źle jest ono rozumiane w użytym przeze mnie kontekście. Tymczasem oznacza ono, że decyzje podejmowane są na bazie jednoznacznego procesu decyzyjnego (systemowo, z angielskiego – systematic). Po co? – by zminimalizować negatywny wpływ naszych emocji na podejmowane decyzje. Tu wcale nie musi chodzić o komputer, który w automatyczny sposób realizuje za nas strategię, bo ta może być tak banalna, że każdy policzy ją nawet w głowie. Tu wcale nie chodzi też o magiczną formułkę, która ma uczynić z nas milionerów. Tu chodzi o powtarzalność: te same dane – te same decyzje.

Kolejnym bardzo częstym nieporozumieniem jest mówienie, że rynki są tak skomplikowane, że ktoś nie wierzy, aby można je było zredukować do zbioru kilku prostych reguł. A nawet gdyby się to udało, to pewnie szybko przestałoby to działać. Często jest to prawdą – zwłaszcza w przypadku strategii krótkoterminowych, gdzie walkę o wyszukiwanie nieefektywności rynku prowadzą algorytmy realizowane przez komputery. Istnieją jednak strategie, które można w prosty sposób zapisać algorytmem jak na przykład inwestowanie w wartość czy momentum, które działają od wieków, a jednak są nadal powtarzalne. Podstawowym powodem tego stanu rzeczy jest ogromny ból jaki inwestor musi znieść, by podążać z dyscypliną za taką strategią o czym więcej pisałem w tym wpisie. Innym, jeszcze prostszym przykładem są pasywne strategie (i nie chcę rozpocząć tu kolejnej wojny co jest pasywne, a co nie).

A jeśli ktoś chce jeszcze bardziej obszerny wpis, dlaczego system ma wielki sens w inwestowaniu, polecam artykuł Wes’a Gray, z którym niedawno przeprowadziłem obszerny wywiad – opublikuję go już niebawem.

Stay tuned! 🙂