[vlog] Jak dobrze robić rebalancing portfela?
Jak robić rebalancing portfela pasywnego? Wiele tu pojawia się porad, ale niestety często bez uwzględnienia podatków i kosztów transakcyjnych. W tym materiale pokażę jak możecie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent swojego kapitału dzięki mądremu rebalancingowi.
3 komentarzy
Uważasz że lepiej robić rebalancig automatycznie np. Za pomocą robodoradcow typu finax czy lepiej to robić ręcznie? Obecnie korzystam z finax ale wszyscy mówią że ich 1% za obsługę to zbyt dużo.
Nie mam problemu z kupowaniem etf. Ale lubię finax za ich automatyzacje (zlecenia stałe) oraz własnie za brak problemów z rebalnacingiem.
Jacku,
Im taniej, tym lepiej – w tym kontekście zawsze samodzielne inwestowanie jest lepsze. Choć i wtedy należy zwracać uwagę na sposób realizacji rebalancingu – zwłaszcza na rachunku opodatkowanym. Natomiast jeśli inwestujesz niewielkie kwoty i/lub po prostu nie chcesz robić tego samodzielnie, to do tego jest robo. Alternatywnie możesz zerknąć na LifeStrategy – rebalancingu nie musisz robić sam.
Pozdrawiam,
Jacek
Panie Jacku mam pytanie. Jakiś pół roku temu zacząłem inwestować poprzez 2 konta IKE (póki co 100% akcje). Chcę inwestować w 1 spośród 3 etf (sp500, etf kraje rozwinięte, etf cały świat) na zasadzie momentum ze 3 miesięcznym wskaźnikiem. Co miesiąc planuje przeznaczyć tą samą kwotę na zakup 1 z tych etf który miał największy wzrost przez ostatnie 3 miesiące. Jak dobrze rozumiem to przy zmianie etf powinienem sprzedać obecne które posiadam dopiero w momencie jak różnica we wzroście wynosi minimum 0,38% (2×0,19% opłaty konta IKE ) ? Z góry dziękuje za odpowiedź i za wszystkie podcasty 🙂