Pobierz skondensowaną porcję wartościowej wiedzy o inwestowaniu!🙂

Często zdarza się, że wykonujemy jakąś pracę tylko dlatego, że nie widzimy żadnych alternatyw. Praca może nas kompletnie nużyć, możemy wręcz jej nienawidzić, ale z drugiej strony przygniata nas proza życia: a to kredyt do spłacenia, a to rodzina na utrzymaniu, a to brak kwalifikacji by zająć się czymś innym. Nierzadko brakuje nam odwagi. Jesteśmy jak na uwięzi, dryfujemy, bez planu i ambicji by zmienić coś w naszym życiu. Kto z nas tego nie doświadczył nigdy w życiu? — jak sądzę nieliczne jednostki.

W tym odcinku mój gość, Paul Novell, opowiada o tym jak koło 40-tki wyrwał się z kieratu pracy na etacie by odważyć się żyć wedle własnych zasad. I to pomimo świetnie płatnej pracy. Wcześniej wszystko skrupulatnie przygotował, wszak musiał za coś żyć, a nie planował wracać na etat z podkulonym ogonem. Od niemal dekady żyje ze swoich oszczędności, które dodatkowo pomnaża aktywnie na rynkach finansowych. W końcu to on pokierował swoim życiem jak chciał.

Wywiad ten jest naszpikowany konkretami z zakresu inwestowania na rynkach kapitałowych. Paul mówi dużo o swojej drodze inwestora, o tym jak dojrzewał, jak zmieniał swoje podejście do rynku. Jak z inwestora uznaniowego inwestującego w spółki dywidendowe stał się inwestorem w stu procentach algorytmicznym, podejmującym decyzje tylko na bazie modeli rynkowych.

Uczymy się całe życie, a przynajmniej powinniśmy starać się tak robić. W niektórych sferach jest to wręcz niezbędne — musimy adaptować się do zachodzących zmian, by przeżyć. Dobrym przykładem takiego środowiska są rynki finansowe: to co działało wczoraj, niekoniecznie musi dobrze sprawdzać się dziś. Dlatego Paul podkreśla, że i jego lekcja życia na rynkach bynajmniej nie zakończyła się. Ale jest to fascynująca podróż.

UWAGA Wywiad jest nagrany w języku angielskim. Tłumaczenie może pojawi się w przyszłości. 🙂

W tym odcinku

 • Kim jest Paul?
 • Dlaczego Paul zdecydował się przejść na emeryturę w bardzo młodym wieku?
 • Jakie stoją wyzwania przed kimś, kto chce zarabiać na życie z własnych inwestycji na rynku kapitałowym?
 • Jak policzyć ile potrzebujemy kapitału, by móc przeżyć całe życie?
 • Na czym polega inwestowanie w spółki dywidendowe?
 • Dlaczego nadmiar informacji rynkowych nie poprawia wyników inwestycyjnych?
 • Czy Paul stara się prognozować zachowania rynków?
 • Jakie wyzwania psychologiczne stoja przed inwestorem?
 • Dlaczego Paul porzucił inwestowanie uznaniowe na rzecz inwestowania opartego na algorytmach?
 • Na czym polega inwestowanie oparte na algorytmach?
 • Inwestowanie w obligacje w dobie niskich stóp procentowych

Pomocne linki

Zaproszenie do dyskusji

Serdecznie zapraszam Cię do komentowania i zadawania pytań, bezpośrednio na tej stronie poniżej, lub na mojej stronie na Facebook’u lub moim profilu Twitter’owym.

Alternatywnie możesz zadać pytanie głosowe, nagrywając się na SpeakPipe. Pamiętaj tylko, że masz 90 sekund na nagranie 🙂

Bardzo zależy mi na Twoim głosie, za który już teraz z góry bardzo dziękuję 🙂

Subskrybuj
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!