Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

294 Posts Likes

IKE + IKZE (listopad 2022)

Zapraszam serdecznie do przeglądu rachunków IKE/IKZE.

IKE

Zacznijmy od IKE i małej zmiany. Przy czym od razu dopowiem, że nie byłoby jej, gdyby nie fakt, że postanowiłem jednak stosować momentum liczone dla 3 i 12 miesięcy (po 50%) — a nie tylko 12 miesięcy jak planowałem. Dodatkowo, zamiast MSCI World będę stosował S&P 500 (wspominałem o tym w poprzednim miesiącu). Dlaczego?

Bo finalnie to wcale tak negatywnie nie wpływa na ten portfel jeśli idzie o koszty + portfel jest całkiem spory (brak minimalnych prowizji) + niebawem zasilę go kolejną wpłatą w ramach limitu 2023 + daje to większe rozproszenie ryzyka bo transze są liczone dla dwóch okresów. A co do S&P 500 to dlatego, że na kontach IKZE2 i IKE2 (to dopiero pokażę w przyszłym roku), portfel będzie 100% w FTSE All-World. Więc na IKE1 (czyli to o którym teraz piszę) pozwalam sobie na więcej „szaleństwa”.

No to co się zmieniło? Na momentum dla 3 miesięcy wpadły transze dla WIGTech, WIG20 i S&P 500. Co dalej? Jeśli trend będzie utrzymany, to wpadnie po czasie reszta kapitału (liczona dla momentum 12 miesięcy). A jeśli to zmyłka — to powrót do obligacji / gotówki.

UWAGA — podsumowanie IKE (jak i pozostałych portfeli) zrobię z początkiem 2023 roku i tam wrócę do tych wszystkich detali odnośnie strategii.

Poniżej IKE na koniec dnia 2 grudnia 2022 roku.

IKZE 1

Na IKZE jest inna strategia, agresywnie skonfigurowana, a co za tym idzie — pod korek (no prawie, bo kilka dolnych procent jest w gotówce przez niezrealizowane w 100% zlecenia i tego już nie poprawiałem) w … polskich akcjach.

Portfel wyszedł nie tylko na wyraźny plus ponad 11%, to przebił ponownie granicę 50 tys. PLN.

I jeszcze skład transzy „listopadowej”.

IKZE 2

To mega nudny portfel — 100% akcji globalnych i póki co stoi niemal w miejscu.

I to tyle na dziś. Dla jasności — pokazuję to publicznie dla celów edukacyjnych, ale nie zachęcam nikogo do ślepego naśladowania.

Wszystkiego dobrego! 🙂

1 komentarz

  1. Przepraszam za banalne pytanie, bo gdzieś na 100% jest odpowiedź, ale mogę się do jutra nie dokopać – to BOSSA?

  2. Czy po aktualizacji składu indeksów poszerzasz uniwersum, gdyby się zdarzyło, że spółka, którą posiadasz w portfelu jest poza indeksami ?
    Teoretycznie przy tej strategii to trudno o taką sytuację.

  3. Hej Jacku, chciałbym dopytać w jaki sposób rozdzielasz środki na 2 transze w GEM (konto IKE)? Podzieliłeś kwotę na 2 części i załóżmy najpierw wpłacasz Transze 1, za jakiś czas Transze 2 i później jak masz przejść do gotówki to nie dbasz już o to która transza jest którą tylko wypłacasz zgodnie z fifo? Chodzi mi o to, że nie ma jak fizycznie odseparować 2 transze na koncie IKE jeżeli inwestujesz w ten sam instrument.

  4. Cześć, chciałbym dopytać dlaczego w przypadku IKE pasywnego wybrałeś Vanguard FTSE All World (fee 0,25%) a nie np. SPDR MSCI World (fee 0,12%) i iShares MSCI EM (fee 0,18%)? Dążę do tego, że zamiast jednego ETFa możemy znaleźć 2 zamienne, które będą miały łączny koszt za zarządzenie niższy. Sam nawet w którymś materiale takie pomysły na portfel przedstawiałeś dlatego ciekawi mnie dlaczego tutaj wybrałeś trochę droższą opcję.

    • Hej! 🙂 Dlatego, że to konto Żony i chcę tam maksymalnej prostoty. Również Jej konto IKE będzie robione w podobny sposób. Pozdrawiam!

  5. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wielkości transz. Z tego co przestawiałeś w materia odnoście strategii GEM transza w20/mw40 miała wagę 33% a transza swig80/wigtech 17% całości portfela. Na zrzucie transze mają jednakową wielkość, a według wag udział wigtech powinien być około 2 mniejszy względem wig20.
    Mógłbyś rzucić światło skąd ten udział wag ?

Napisz swój komentarz

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!