Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

86 postów polubień

Konto IKE zatankowane na rok 2019

To, że warto myśleć o budowaniu oszczędności z myślą o jesieni życia powinno być oczywiste dla naszego dobra. Warto do tego celu wykorzystywać możliwość zwolnień podatkowych – na przykład w ramach konta IKE.

Osobiście nie chcę jednak na to poświęcać dużo czasu, a konkretnie nie więcej niż kilka minut w roku. W przyszłości pokuszę się może o bardziej wyrafinowaną metodę, jak chociażby w duchu strategii GEM. Teraz ograniczę się do regularnego dokupowania ETF na indeks WIG20TR i WIG40TR w ramach przysługujących rocznych limitów dla konta IKE. Skład porfela widać na grafice (kliknij, aby powiększyć).

Ktoś może powiedzieć, że to głupota i szaleństwo. Cóż, prawda jest taka, że większość funduszy inwestycyjnych (jak i większość inwestorów indywidualnych) w długim terminie nie osiąga takich wyników jak proste indeksy. Koszt tych ETF też daleki jest od tego, co można znaleźć u Wuja Sama, ale wierzę, że z czasem i to się u nas będzie poprawiać wraz z popularyzacją tego typu instrumentu.

Stawiam w tym momencie na bananowy rynek polski, paradoksalnie dlatego, że panuje na nim tak wszechogarniająca smuta. Poza tym większość kapitału i tak już buduję poza Polską.

Kolejny update mam nadzieję w przyszłym roku. Stay tuned! 🙂

Opracuj swoją strategię inwestycyjną

#ST to oprogramowanie umożliwiające w prosty sposób dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.

×