Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych treściach!

Od ponad dwóch lat pracuję nad oprogramowaniem System Trader (ST), które w prosty sposób ma pomóc w opracowaniu strategii wykorzystującej fundusze ETF lub indywidualne spółki, spełniającej wymagania i potrzeby konkretnej osoby. Przy pomocy ST równie prosto można sprawdzić jak dana strategia czy portfel inwestycyjny zachowywał się w przeszłości, korzystając z wbudowanych danych sięgających nawet ponad 100 lat. Wszystko po to, by inwestować według weryfikowalnego planu opartego na twardych danych, a nie domysłach, minimalizując po drodze możliwość popełniania błędów behawioralnych. Tak – to my sami jesteśmy dla siebie największym zagrożeniem na rynku. 🙂

Ten wpis jest wyjątkowo krótki, pełniąc przede wszystkim rolę informacyjną odnośnie nowej wersji oprogramowania. Dla wszystkich Was, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z oprogramowaniem, polecam przeczytać artykuł 📖 Inwestuj według planu, nie emocji! — przedstawiam autorskie oprogramowanie: System Trader (ST), który tłumaczy dokładnie przesłanki jakie za nim się skrywają.

Wstęp

W maju tego roku pojawiła się pierwsza wersja aplikacji, w lipcu druga, a obecnie przyszedł czas na trzecią odsłonę. Wraz z nią przygotowałem szereg nowości:

  • Kompletny katalog ponad 2500 ETF w języku polskim. Tak, teraz wprost z poziomu #ST możesz poszukać interesującego Cię funduszu ETF, sprawdzić jego parametry, a nawet notowania. Dla jasności – baza obejmuje tak zwane ETF UCITS, czyli te notowane na europejskich parkietach. ETF można też przeszukiwać według ich dostępności u brokerów w Polsce.
  • 18 nowych modelowych portfeli. Dla tych z Was, którzy szukają gotowych rozwiązań lub inspiracji na swój wymarzony portfel, wychodzę naprzeciw poszerzając paletę wbudowanych portfeli. Pośród nowych portfeli znajdują się propozycje uznanych ekspertów, jak na przykład Rick Ferri (który w przyszłym miesiącu będzie gościł u mnie w podcaście). Zamieściłem też 11 modelowych portfeli wzorowanych na tym co oferuje robodoradca Finax.
  • Rozbudowana strategia momentum dla rynku akcji. Strategia o której tu mowa została szeroko opisana w artykule 📖 Kompletna strategia inwestowania w akcje, czyli o tym jak zarządzać ryzykiem w portfelu i jak przejść do defensywy, gdy na rynku leje się krew. To bardzo zaawansowana strategia, która wciąż nie jest doceniona przez większość osób, a co wynika głównie z mojej winy – poświęciłem jej zbyt mało uwagi. Planuję to zmienić w najbliższych miesiącach prezentując realny portfel ją wykorzystujący. W nowej wersji strategia otrzymała szerszy zakres możliwości jej konfigurowania.
  • Regularne wpłaty/wypłaty kapitału. Obecnie jest możliwość, aby sprawdzić jak na nasz portfel wpływają regularne wpłaty do portfela lub wypłaty. Prawda jest taka, że w realnym świecie na początku zwykle mozolnie budujemy portfel, dopłacając do niego nowy kapitał, aby w pewnym momencie z tego kapitału zacząć korzystać, co również zwykle jest rozłożone w czasie.
  • Opłaty za zarządzanie. Każda strategia/portfel może teraz uwzględniać koszty za zarządzanie. Jest to pomocne, aby sprawdzić jak w rzeczywistości „niewielka” opłata 2% rocznie wpływa na stopę zwrotu w czasie i jak darmowym obiadem jest po prostu szukanie przede wszystkich tanich rozwiązań inwestycyjnych.
  • Nowy certyfikat. Poprzednio przy próbie instalacji #ST Windows próbował ostrzegać Was przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Obecnie jest ono podpisane rozszerzonym certyfikatem (EV), dzięki czemu takich problemów już nie będzie, ponieważ Windows/Microsoft ma pewność co do źródła pochodzenia oprogramowania.

Pobierz aplikację System Trader

  • Projektuj portfel w oparciu o wbudowane strategie
  • Konfiguruj strategię według własnych preferencji
  • Testuj portfel na wbudowanych danych historycznych
  • Pobierz bieżące dane rynkowe z darmowych źródeł
  • Inwestuj według planu, nie emocji
Pobierz

Nie jest jednak tak, że wszystko się udało zrealizować zgodnie z planem. Niestety planowany moduł „multistrategii”, czyli budowania portfela złożonego z kilku portfeli/strategii po prostu nadal jest rozkopany i pojawi się dopiero w kolejnej wersji. Również nie udało się uprościć aplikacji, aby była bardziej przyjazna, zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Miałem również w planie dodanie kilku nowych strategii aktywnych. Ale wszystko przed nami! 🙂

Kompletny katalog ponad 2500 ETF po polsku

Nie planowałem tego robić w tej wersji, ale ponieważ ciągle otrzymuję od Was pytania o to jak dobrać ETF do portfela, stwierdziłem, że warto ten temat spróbować rozwiązać – w efekcie narodził się pomysł na coś zupełnie nowego. Bywa tak, że zaczynam robić coś, czego nie planowałem, a nie robię czegoś, co planowałem. 😀

Od wielu miesięcy miałem swoją roboczą wersję bazy funduszy ETF, ponieważ pracowałem na importem notowań ETF z Yahoo. W przeciągu 2 miesięcy udało się opracować teraz nie tylko kompletną bazę ETF UCITS (europejskich), ale i w dużej mierze mechanizm jej aktualizacji (nie wszystko jest jeszcze tu gotowe/zautomatyzowane), a jest to temat niełatwy. Brakuje jednego źródła informacji o wszystkich funduszach ETF, z którego można skorzystać za darmo opracowując własny katalog.

Katalog ETF w #ST

Teraz w prosty sposób możecie przeszukać bazę ETF, a do tego w języku polskim. Jest to zarazem rozgrzewka przed daniem głównym, czyli przeniesieniem takiej bazy do internetu. Tak jak już wspominałem wcześniej w komunikacji z Wami, planuję zbudować własną internetową wersję katalogu ETF – jest już nawet wybrana domena – etf.direct. 🙂 Może brzmi to górnolotnie, ale mam swoją wizję portalu justETF. Czas pokaże jak się losy tych moich pomysłów potoczą.

Docelowo, obok informacji oficjalnych jakie są podawane przez wystawców ETF planuję również liczyć tak zwany „Tracking Difference”, czyli realny koszt jaki kryje się za kupnem i przechowaniem danego ETF. Dzięki temu każdy z Was będzie miał szansę wybrać faktycznie najtańszy ETF, a nie tylko taki, który mówi, że jest najtańszy. O co chodzi?

To temat na osobny artykuł, ale w telegraficznym skrócie. Jeśli mamy ETF na indeks S&P 500, który za zarządzanie pobiera 0.15% w skali roku, może się okazać, że jest on tańszy od podobnego ETF, pomimo, że tamten koszty zarządzania ma na poziomie 0.10%. Jak to możliwe? Otóż fundusze ETF mogą na przykład pożyczać akcje ze swojego portfela innym podmiotom, choćby do tego, by te mogły zrealizować krótką sprzedaż. Dzięki temu fundusz ETF zarabia dodatkowe profity, które mogą spowodować, że część opłaty za zarządzanie będzie nimi skompensowana. W efekcie ETF może być wręcz „za darmo”. Ale są też możliwe scenariusze negatywne – fundusz wyglądający tanio na papierze może nie dowozić tego co obiecuje (np. wyników indeksu S&P 500) – cóż z tego, że formalnie koszty za zarządzanie mogą być niskie, jeśli wyniki ETF są poniżej replikowanego indeksu. Dzięki liczeniu Tracking Difference będę mógł robić ranking funduszy ETF według realnych, a nie deklarowanych przez dostawcę kosztów. Więcej można znaleźć na znakomitym blogu Bankeronwheels.com.

I na koniec – dla tych z Was, którzy borykają się z problemem jak „zmapować” wbudowane dane historyczne w ST do realnych ETF, przygotowałem jakiś czas temu ściągawkę, która powinna w tym pomóc. Docelowo taki mechanizm „mapowania” będzie wprost na pokładzie ST.

Equity Momentum, czyli przyczajony tygrys 2.0

Ta strategia była obszernie opisana przeze mnie w wakacje. Żeby nie zanudzać – polecam tamten artykuł, aby zrozumieć podwaliny strategii. Natomiast w nowej wersji daję możliwość doboru spółek do portfela według dowolnego warunku: spółka spełnia warunek minimalnego momentum i/lub (to jest kluczowe) minimalnej zmienności odwróconej.

Nowe możliwości ustawiania parametrów strategii EM

Proponuję po prostu poeksperymentować sobie z różnymi ustawieniami, preferencjami. Obecnie ST zawiera w sobie wbudowane dane spółek z indeksu NASDAQ-100 (niestety tylko od roku 2015, aby plik instalacyjny nie był monstrualnych rozmiarów), tak by łatwiej można ruszyć z miejsca i finalnie załadować swoje dane rynkowe.

Nowe portfele modelowe

W nowej wersji #ST obok 21 predefiniowanych portfeli i strategii dołożyłem 18 nowych:

Z czasem będę starał się omówić te portfele w ramach mojego kanału na YouTube.

Nowe portfele na pokładzie #ST

Plany na przyszłość

Tworzenie własnego oprogramowania to bardzo wymagające zadanie. O kulisach jego powstawania mówiłem ostatnio w podcaście. Na bazie wielu przemyśleń, analiz, rozmów z Wami, plan na najbliższe tygodnie i miesiące wygląda tak:

  • Rozwijać ST w wersji aplikacji na Windows, ale w nieco wolniejszym tempie, mając jednak na uwadze głównie szlifowanie tego co już tam jest, by było prościej się rozeznać w aplikacji
  • Wolniejsze tempo o którym wspomniałem wiąże się z dwóch powodów: budowa webowej wersji przeglądarki ETF w ramach projektu etf.direct + przymiarka do przenoszenia funkcjonalności ST do wersji webowej
  • Przedsprzedaż na przełomie listopada/grudnia tego roku ST – takie rozpoznanie bojem 🙂
  • Dwa mega wywiady w tym roku z cenionymi ekspertami inwestycyjnymi (Wes Gray, Rick Ferri i… być może w końcu Aswath Damodaran)

Zakończenie

To tyle ode mnie na dziś. Będę bardzo wdzięczny za komentarze i uwagi odnośnie tego co robię. Jeśli uważasz, że komuś moje oprogramowanie czy materiał w ramach bloga i podcastu może być pomocny – proszę podaj go dalej. 🙂

  1. Jacek,
    świetna sprawa z tą baza ETFów, fantastyczna robota i trzymam kciuki za dalsze postępy. Ode mnie 2 sugestie, które mogą być prawdziwymi killer ficzerami:
    – możliwość budowy strategii (składu portfela) prosto z przeglądarki ETFów, czyli szukam konkretne ETFy, zaznaczam i od razu mogę analizować strategie na ich podstawie (a nie oddzielnie jak to, zdaje się, jest teraz)
    – a teraz najważniejsze, dodanie do ETFów stóp zwrotu indeksów bądź klas aktywów, które te ETF-y reprezentują, w celu analizy strategii nawet w czasach przed powstaniem ETFa, tj. wybieram np. ETF na złoto, ale istniejący jedynie on 2018 roku, nie przeszkadza to w analizie, bo w okresie przed użyte są dane dotyczące ceny złota ogólnie – coś takiego byłoby samo w sobie skarbem. Aż się rozmarzyłem 😉

    Pozdrawiam,
    Michał

    • Hej Michał,

      Dzięki za komentarz! 🙂

      Sugestie jak najbardziej OK — jak zwykle rozchodzi się o czas. Ale walczę! 🙂

      Pozdrawiam serdecznie,
      Jacek

  2. Supre, że ST się rozwija:) Nie wiem czy strona ETF odniesie sukces ale mierzenie tracking difference to jest coś czego brakuje w justETF;)

    Myślałeś może żeby rozbudować ST w części analitycznej? Bardzo brakuje rollowanych (10-15 lat) CAGR bo tu naprawdę widać ryzyko w portfelu oraz łatwego porównywania tj. ustawiony portfel jak benchmark (najlepiej jak by można było wygenerować summary dla 5 na raz;)

    Pod kątem analizy to dla inspiracji polecam https://portfoliocharts.com/ Jest bardzo dobre jeżeli chodzi o analizę (Baseline LT, Ulcer, Rollowane dane) i porównywanie portfeli (podstrona charts). Jakby to połączyć z ST…;)

    • Hej Maciej,

      Dzięki za komentarz.:-)

      Twoje uwagi są w planie — niestety wszystko w swoim czasie. Przydałby się sztab 10 programistów i analityków na pokładzie. 🙂

      Pozdrawiam serdecznie,
      Jacek

  3. Cześć Jacek,

    Mam kilka uwag, nie traktuj ich oczywiście jako krytykę 🙂

    W ściągawce do „zmapowania” danych historycznych w ST do realnych ETF znajduje się iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc), a przy nim TER równe 0,50%. Może taki TER kiedyś tam faktycznie był, ale teraz wynosi on znacznie lżejsze do przełknięcia 0,20%. Co więcej, w nazwie ETFa jest „Acc” i odsyła do wersji Accumulating na JustETF, a w kolumnie ”
    Odsetki / dywidendy” napisałeś „Dystrybucja”, co jest oczywiście sprzeczne 😉

    Opisywanie TRWLDM w ST jako „World Stocks” jest wg mnie mylące, skoro uwzględnia on jedynie akcje notowane w krajach rozwiniętych. Myśląc „World Stocks” mam w głowie zarówno rynki rozwinięte, jak i rozwijające się, a więc raczej indeks MSCI ACWI lub FTSE All-World, niż MSCI World. „World Stocks” zamieniłbym więc na coś w stylu „Developed Markets Stocks”, „World DM Stocks” albo „World ex EM Stocks”.

    Pozdrawiam 😉

    • Hej Konrad,

      Dzięki za komentarz i uwagi. 🙂 Arkusz już poprawiony. 🙂

      Co do TRWLDM — to jest de facto odpowiednik MSCI World, a ten z kolei ma ekspozycję tylko na rynki rozwinięte. Odpowiednikiem FTSE All-World w MSCI, jest MSCI All Country World Index. Niestety nie mam takiego indeksu sięgającego tak daleko, choć mogę zaimportować ten ze strony MSCI (sięgający niestety tylko do 1987 roku).

      Raz jeszcze dzięki za uwagi. 🙂

      pozdrawiam serdecznie,
      Jacek

  4. Hej,
    podczas importu ze stooq dosaję informację:

    W czasie importu wystąpiły błędy.
    5 linii |
    5 linii |
    5 linii |

    • Hej Joe,

      Proszę podaj listę symboli, które starasz się importować. Niestety Stooq wprowadza ograniczenia po swojej stronie w pobieraniu danych.

      Pozdrawiam,
      Jacek

      • Hej,
        testowałem dodawanie w różnych opcjach:
        INTC.US|Intel Corp
        IBM.US;ibm
        11B
        XAUUSD
        Wygląda na to że nie ma znaczenia co podaje ani w jaki formacie.

        • Joe, dzięki. Wiem, to standard — ale u mnie działa. 🙂 Proszę, sprawdź jutro, być może Stooq zdejmie Ci „bana” za przekroczenie limitów. Będę wdzięczny jak dasz znać, czy się udało.

          Alternatywnie, w Stooq możesz też pobrać pliki z danymi i wtedy zaimportować je ręcznie do ST jako pliki tekstowe.

          Pozdrawiam,
          Jacek

  5. Cześć Jacek,

    Zainstalowałem właśnie najnowszą wersję ST (plik instalacyjny SystemTrader_0.9.1.2a) w aplikacji pokazana wersja 0.9.1 Beta). Przed zainstalowaniem nowej wersji, starą usunąłem z poziomu Dodaj/Usuń programy.

    Z jakiegoś powodu jednak nadal nie widzę nowych modelowych portfeli np. Rick Ferri. Czy powinienem wykonać jeszcze jakieś kroki, aby je zobaczyć (korzystam z widoku wszystkich portfeli).

    Z góry dzięki za odpowiedź!

    • Hej Aleks,

      Dzięki za komentarz. Wysłałem mailem intrukcje jak ten temat ogarnąć. W razie dodatkowych pytań służę pomocą. 🙂

      Pozdrawiam,
      Jacek

  6. cześć,

    chciałem przeprowadzić symulację konta IKE przy założeniu corocznych wpłat. Ustawiam w sygnałach wejścia początkowy kapitał oraz we wpłatach wpłatę stałej kwoty rocznie. Wyniki obu testów są takie same, pojawia się jedynie wiersz CAGR uwzględniając wpłaty, natomiast kapitał końcowy jest taki sam. Na wykresie krzywej kapitału też nie widać wpłacanego kapitału. Czy tak to powinno wyglądać czy ja coś źle ustawiam?

    Pozdrawiam,
    Rafał

    • Hej Rafał,

      Obecnie wpłaty/wypłaty widać jedynie w osobno liczonym CAGR. Nie ma na razie pokazanej wartości kapitału z wpłatami/wypłatami. Ale będzie. 🙂

      Pozdrawiam,
      Jacek

      • Witam,
        Zrobiłem parę testów i wynika z nich, że ST traktuje CAGR uwzględniający wpłaty w całości jako zysk z inwestycji. Nie wiem czy takie było zamierzenie. Według mnie CAGR uwzględniający wpłaty powinien wskazywać jak te wpłaty przełożyły się na zysk z inwestycji – sama dopłata zyskiem z inwestycji nie jest. Jeżeli dysponuje początkowo małym kapitałem i comiesięcznie dokładam duże kwoty w stosunku do kapitału początkowego to na przestrzeni kilku lat inwestycji w wynikach ST mam np. wynik CAGR w wysokości kilku procent i CAGR uwzględniający wpłaty w wysokości kilkuset procent. Myślę, że obecna metodologia obliczania CAGR w ST uwzględniającego wpłaty przynajmniej dla mnie nie ma wartości dodanej. Byłoby inaczej gdyby ten CAGR wskazywał jak te wpłaty przełożyły się na zysk z inwestycji.

        • Hej Krzysztof,

          Wszystko się zgadza. Niestety doba ma tylko 24h. 🙂 To co już widzisz zajęło ponad 2 lata ciężkiej pracy i jeszcze nie jest finalne.

          Pozdrawiam serdecznie,
          Jacek

          • Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam jeśli komentarz wybrzmiał jako krytyka. Chciałem się upewnić czy ja coś źle nie klikam i ewentualnie zasugerować co można zmienić. Bardzo doceniam Pańską pracę i zdaje sobie sprawę z ograniczeń czasowych w pracy nad ST. Pozdrawiam serdecznie.

          • Wszystko OK Krzysztof — ja to rozumiem doskonale. Sam bym chciał już mieć wiele rzeczy za sobą, niestety realia są takie jakie są. 🙂

            Pozdrawiam serdecznie,
            Jacek

  7. Witam Jacku,
    Otóż Twojego bloga czytam od około pół roku, ale czym więcej czytam tym wydaje mi się że mniej wiem :). Tyle różnych informacji, sposobów inwestowania, analiz, ryzyk, że czasami nie wiadomo do czego zacząć. Jakbyś mógł podpowiedzieć, które portfele pasywne z programu ST, najoptymalniej byłoby zastosować do osoby, która chce inwestować w okresie 15-20 lat (czyli średnioterminowo) z myślą o emeryturze i pomnażaniu kapitału. Będę chciał to robić zarówno poprzez 2 x IKE/IKZE oraz poprzez zwykłe konto maklerskie. Chodzi mi o sam podział procentowy danych aktywów, ze wskazaniem na średnie ryzyko.

    • Przecież program jest właśnie po to, żebyś sprawdził na danych historycznych jak zachowują się poszczególne portfele i wybrał ten, który będzie Ci odpowiadał. Tym właśnie Jacek różni się od różnych sprzedawców gotowych programów inwestycyjnych.

  8. Cześć Jacku,
    Po pierwsze chciałbym Ci bardzo bardzo mocno podziękować za Twoją pracę i chęć dzielenia się wiedzą. Twój konkretny i merytoryczny sposób prezentowania wiedzy idealnie trafia w moje gusta (być może dlatego, że i ja jestem programistą). Mogę bez wątpienia powiedzieć, że dzięki Tobie zainteresowałem się strategiami automatycznymi oraz dużo mądrzej myślę o swoich inwestycjach, a nawet w ogóle finansach. Dziękuję i mam nadzieję, że będę mógł Ci się już niedługo odwdzięczyć.
    Mam 2 pytania:
    1. na filmie widać, że można wyszukiwać ETFy po brokerach, u mnie w najnowszej wersji w ogóle brak tej kontrolki do wyboru brokera
    2. czy coś zmieniło się w sprawie zastąpienia MSCI ACWI ex-US u polskich brokerów na IKE/IKZE czterema innymi ETFami (mam na myśli, czy istnieją obecnie jakieś mniej „obciążające” opcje?)

    Pozdrawiam serdecznie,
    jachaś

    • Hej Jachaś,

      Dzięki za komentarz i miłe słowa. 🙂

      Co do Twoich pytań:

      ad 1
      Być może masz nieco starszą wersję. Ale niebawem pojawi się kolejna, więc spoko (około 2 tygodnie).

      ad 2
      Niestety nic mi nie wiadomo, by był ETF na MSCI ACWI ex-US. Ale możesz też poeksperymentować z odmianą GEM, gdzie są dwa ETF — kraje rozwinięte i wschodzące. można to też wytestować w ST. 🙂

      pozdrawiam serdecznie,
      Jacek

  9. Witam,
    Dopiero zagłębiam się w nową wersję twojego programu.
    Zauważyłem, że we wszystkich opisach strategii Allocation */* (oprócz 2 pierwszych) jest błąd w opisie: „Globalny portfel złożony w 10% z akcji i 90% z obligacji.” Wiadomo, że nikt nie powinien dać się na ten opis uszukać, ale przy najbliższej aktualizacji chyba warto by to poprawić. Ogólnie super program, blog oraz podcasty.
    Pzdr.

    P.S.
    Może już kto zgłosił wcześniej.

    • Hej Radku,

      Dzięki za komentarz. To jest już poprawione nawet, tylko trzeba przeinstalować apkę. Niebawem podeślę kolejną aktualizację.

      pozdrawiam,
      Jacek

    • Hej Radku,

      Dzięki za komentarz i informację. Tak, to pomyłka oczywiście i będzie ona poprawiona. 🙂 Wersja wyjdzie w ten weekend. 😉

      Pozdrawiam serdecznie,
      Jacek

  10. Hej. Testuję przykładowy portfel w aplikacji. 50/50 TRWLDM/TIPS od 31 grudnia 1972 uzyskiwany CAGR ponad inflację to 0,73%. Podczas gdy dla każdego ze składników testowanego oddzielnie CAGR ponad inflację jest wyższy. Z czego może to wynikać?

    • Hej Piotrek,

      Myślę, że ustawiłeś niewielki kapitał startowy, a ponieważ dane historyczne sięgają 1900 roku, to ich nominały są wysokie. Proponuję ustawić minimum 100k, albo i więcej dla symulacji.

      pozdrawiam 🙂
      Jacek

Napisz swój komentarz

Zaprojektuj swój portfel inwestycyjny

#ST to oprogramowanie, które w prosty sposób pozwoli Ci dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.