Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

268 Posts Likes

IKE/IKZE (lipiec 2023) [475 tys. PLN]

Początek nowego miesiąca to tradycyjnie już przegląd rachunków IKE/IKZE.

Rok 2023 jest póki co bardzo łaskawy, zwłaszcza na GPW (akcje globalne nieco mniej).

Bieżący stan rachunków IKE i IKZE na koniec lipca tego roku to 475 621 zł. Z początkiem tego roku portfel miał wartość 425 835 zł (już po wpłatach limitów na rok 2023), daje to zatem stopę zwrotu w 2023 roku +11,69%. Albo jeszcze inaczej — rachunki IKE/IKZE przyrosły w tym roku o ponad 49 tys. PLN (bez dopłat).

Na zarządzanie tymi rachunkami poświęcam nie więcej niż 20-30 minut w miesiącu. Przy czym ten czas to nie analiza rynku, tylko odczytanie bieżących sygnałów strategii (GEM, AEM) i ewentualne zmiany na rachunku. Dwa portfele są w 100% pasywne (złożone w 100% z akcji globalnych) i bezobsługowe.

Cel tych wpisów? Pokazać, że liczy się plan działania i konsekwencja. Być może zainspiruje to osoby szukające inwestycyjnego guru, czy cudownej metody inwestycyjnej, skaczące przy okazji z kwiatka na kwiatek. Wg mnie nie tędy droga – przy czym chcę na przestrzeni lat pokazać to na realnym przykładzie.

UWAGA: Niniejsza treść NIE JEST rekomendacją inwestycyjną! Każdy powinien świadomie dobrać własną strategię. Poza prezentowanymi tu rachunkami IKE/IKZE inwestuję również na innych rachunkach (głównie w USA, ale też i na kontraktach terminowych na WIG20 i mWIG40 w Polsce).

IKE 1

Strategia na tym rachunku opisana jest w tym artykule. W dużym skrócie strategia trendowa (momentum). Obecnie pod korek są akcje i rządzą te z mWIG40, sWIG80 i WIGtech. Wcześniej ładnie dały zarobić też akcje WIG20, które jednak wypadły teraz z portfela (na rzecz mWIG40). Za granicą bez zmian – rządzi S&P 500 (proszę nie pytajcie czemu nie NASDAQ-100). 😀

Stosuję w tym portfelu następujące ETF-y (w zależności od sytuacji rynkowej):

IKE 2

Strategia 100% pasywna, w 100% oparta na globalnym koszyku akcji. NUUUUUDA!

IKZE 1

Strategia stosowana na tym rachunku opisana jest w tym artykule (pod artykułem jest pełna historia rachunku od początku). W dużym skrócie co miesiąc dobierana jest porcja akcji w trendzie wzrostowym (momentum). Niestety nie mam żadnego story do opowiadania dlaczego te, a nie inne akcje – interesuje mnie tylko trend. Choć cudownie byłoby brylować w social mediach, że jestem taki ekspert co to kupił akcje Medicalgorithmics i zarobił niemal 70% w kwartał (przemilczając resztę portfela).

Póki co ten portfel, choć nie jest największy, najbardziej ciągnie rachunki emerytalne do góry.