Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

286 Posts Likes

IKE + IKZE (kwiecień 2022)

Zapraszam do podsumowania moich rachunków emerytalnych IKE i IKZE. Dla przypomnienia, ponieważ w styczniu zdecydowałem o publicznym prowadzeniu rachunku IKE, miesięczny raport będzie wspólny dla obu kont.

IKE

Rachunek IKE od 31 stycznia do 2 maja jest na minusie, a konkretnie spadł o -4.6% w ujęciu PLN.

Jeśli ktoś nie zna strategii zastosowanej na IKE, to polecam podlinkowany w poprzednim akapicie artykuł.

W tym miesiącu były zmiany. I to sporo. No to po kolei:

  • Wyleciały całkowicie akcje polskie. Dla przypomnienia były ETF-y na mWIG40 i sWIG80. Ponieważ stopa zwrotu z obligacji TBSP jest ujemna za ostatnie 3 miesiące (obligacje sprawdzam za krótszy okres niż akcje), w portfelu pozostaje póki co gotówka. I czekamy co dalej. Jeśli rynek akcji na GPW zawróci wyraźnie na północ, to tam wrócę.
  • Analogiczna sytuacja na części zagranicznej. Tam wypadł ETF na akcje rynków rozwiniętych replikujący indeks MSCI World. Ponieważ tu jest większy wybór ETF-ów obligacyjnych (w EUR), w połowie części zagranicznej wylądowały obligacje inflacyjne. Pozostała część jest również w gotówce (inne ETF-y obligacyjne mają ujemną stopę zwrotu za ostatnie 3 miesiące). Czekamy na dalszy bieg wydarzeń. 🙂

IKZE

Na IKZE, jak i na GPW, słaby okres. Wartość rachunku IKZE na koniec sesji 2 maja (pierwsza sesja maja), to 35 414,23 PLN, co daje od początku stopę zwrotu +1.49% (WIG w tym okresie ma -0.94%).

Ale tu uwaga: na rachunku widzicie poniżej większą kwotę (46 073,83 PLN), ponieważ dopłaciłem teraz roczny limit IKZE jaki mi przysługuje w 2022 roku (10 689,60 PLN — czyli ten dla osób prowadzących działalność gospodarczą). Dla jasności — dopłata kapitału nie jest wliczona do stopy zwrotu. 🙂 Być może ta gotówka będzie wykorzystana już za około 2 tygodnie, gdy będzie czas na rebalancing jednej z transz.

Poniżej skład transzy „kwietniowej”.

Ktoś poprosił mnie, żeby wrzucać transakcje. Po przemyśleniu dochodzę do wniosku, że to nic nie pomoże, ponieważ żeby mieć jasność, to trzeba skonfrontować to ze wszystkimi transzami — a tam sama spółka może być w więcej niż jednej transzy. Dlatego w zupełności wystarczą składy transz w poszczególnych miesiącach + stan rachunku co miesiąc.

Przykładowo spółka BMC — w kwietniowej transzy to 29 akcji. Ale w styczniu było 50 — więc zredukowałem ich liczbę, aby w kwietniu było 29 (sprzedałem 21). Choć to nie wszystko — bo BMC jest też w transzy lutowej i marcowej (co można sprawdzić w raportach historycznych), odpowiednio  40 i 50 akcji. Czyli razem mamy: 40+50+29=119 akcji. I żeby to zrozumieć, należy przeglądnąć skład transzy od stycznia tego roku. Jeśli to nadal mało jasne, polecam przeczytać ten artykuł.

Jak wykorzystam wpłaconą gotówkę w ramach limitu na 2022? Po prostu w połowie maja, robiąc rebalancing kolejnej transzy, podzielę wartość portfela na 3. To da mi wielkość transz. I 1/3 tej kwoty wejdzie w skład transzy już w tym miesiącu. I kolejne w kolejnych miesiącach / transzach. Oczywiście, jest możliwość, że i tak strategia nie zainwestuje 100% gotówki (możliwe tym bardziej, że mamy obecnie i tak spadki na rynku akcji).

Podsumowanie

Przypominam — IKE jak i IKZE to są rachunki do których nie zamierzam sięgać wcześniej niż za około 25 lat. Poza tym to jest mały procent mojego całego inwestycyjnego kapitału. Dlatego nic a nic mnie nie ruszają obecne fluktuacje w tych portfelach. Wspominam o tym, ponieważ wiem jak mamy tendencje do krótkowzroczności. Przypominam też, że nawet latami portfel (jak i każda inwestycja) może być NA MINUSIE. 🙂 Na przykład strategia IKZE historycznie bywała ponad 5 lat „pod wodą”. W tym czasie inne portfele/strategie mogą zarabiać, lub mieć lepsze wyniki. Grunt to dyscyplina. 🙂

Do następnego razu — pozdrawiam! 🙂

 

1 komentarz

  1. „Tam wypadł ETF na akcje rynków rozwiniętych replikujący indeks MSCI World. Ponieważ tu jest większy wybór ETF-ów obligacyjnych (w EUR), w połowie części zagranicznej wylądowały obligacje inflacyjne. Pozostała część jest również w gotówce (inne ETF-y obligacyjne mają ujemną stopę zwrotu za ostatnie 12 miesięcy). ”

    Jacku, czy przypadkiem wcześniej nie mówiłeś, że ETFy obligacyjne weryfikujesz pod kątek 3 miesięcznej stopy zwrotu, a akcyjne 12?

    Pozdrawiam

  2. Hej Maks,

    Tak, powinno być oczywiście 3 miesiące dla obligacji. Literówka — już poprawiam i dzięki za czujność. 🙂

    pozdrawiam,
    Jacek

  3. Hej,

    „Wyleciały całkowicie akcje polskie.” – To wynika z Twojej decyzji, czy z systemu?. Jeśli to była Twoja decyzja, to co brałeś pod uwagę?

    • Hej Łukasz,

      Polecam ten artykuł, gdzie opisuję strategię. Decyzja wynika ze strategii. 🙂

      Dla jasności — przyszłości nie zna nikt. Więc nie polecam absolutnie ślepo naśladować. 🙂

      Pozdrawiam,
      Jacek

  4. Troszeczkę brakuje tu informacji o inflacji która pokazałaby faktycznie realne straty na ike i ikze. Myślę że powinniśmy sami inwestować swoje pieniądze a nie przez takie twory do wyciągania naszych pieniędzy jak ike oraz ikze

    • W tak krótkim okresie to i tak niewiele nam powie. Ale spokojnie – raz do roku robię podsumowanie, a tak na prawdę za kilkanaście lat zobaczymy co tu będzie.

      Co do „tworów” jak IKE/IKZE – każdy ma prawo do opinii. Ale pytanie – czy masz konto bankowe w Polsce, albo jakikolwiek majątek? Bo to pytanie się sprowadza to tego poziomu właśnie – tak samo może ktoś zabrać pieniądze z IKE/IKZE jak i z Twojego konta bankowego. 🙂

      pozdrawiam,
      Jacek

Napisz swój komentarz

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!