Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

279 Posts Likes

IKE + IKZE (marzec 2022)

Zapraszam do podsumowania moich publicznych portfeli IKE i IKZE. Przy okazji pokuszę się o krótki komentarz w obliczu sytuacji na świecie, w szczególności wojny na Ukrainie. Dla jasności: daleki jestem do epatowania tu emocjami i wykorzystywaniem tej strasznej ludzkiej tragedii. Chcę tylko rzeczowo pokazać jak podchodzę w takich burzliwych momentach do inwestowania. Będzie nudno: chodzi bowiem o podążanie za planem. 🙂 Więc w gruncie rzeczy bez zmian.

IKZE

Zacznijmy od IKZE. Zmiany w portfelu robiłem 15 lutego, ale będę podawał wyniki raz w miesiącu wspólnie z kontem IKE, więc z większym opóźnieniem. Nie powinno to być problemem, bo celem tego raportowania nie ma być naśladowanie moich ruchów, a praktyczne pokazanie procesu inwestowania.

Rok 2022 zaczął się od solidnych spadków. Właściwie to mało powiedziane – na koncie IKZE został zmyty niemal cały zeszłoroczny zysk i obecnie konto ma wartość 35 777 PLN, czyli +2.5% na plusie względem kwoty startowej.

Skład transzy lutowej wygląda jak poniżej.

A tu wgląd w cały portfel IKZE (stan na 1 marca 2022).

Jeśli spadki nie wyhamują to najpewniej przy okazji rebalancingu kolejnej transzy za 2 tygodnie w portfelu może pojawić się jeszcze więcej gotówki. Choć dla jasności obecnie strategia jest skonfigurowana agresywnie.

Gdyby ktoś chciał poznać całą historię to zapraszam do tego materiału.

IKE

Strategię na IKE opisywałem niedawno w tym materiale. Portfel jest podzielony na część akcji z GPW i część akcji zagranicznych. Dla jasności – tu dla odmiany korzystam z ETFów.

Nie będę co miesiąc tego tu rozbijał w wyliczeniach, zrobię to przy rocznym podsumowaniu. Na bieżąco będę podawał wynik w PLN. Każdy zainteresowany może policzyć to według własnych preferencji, bo pokazywać będę cały portfel.

Portfel jest obecnie 100% w akcjach i od końca stycznia 2022 traci w PLN -3.2%. Warto tu zaznaczyć, że spadek wyrażony w PLN jest amortyzowany przez zagraniczne akcje, które spadały mniej niż akcje polskie i do tego polski złoty uległ osłabieniu.

Skład portfela na dzień 1 marca 2022 wygląda jak poniżej. Tu bez zmian względem tego co było miesiąc temu.

KOMENTARZ

Zacznę od tego, że z mojego punktu widzenia w portfelu nie dzieje się nic nadzwyczajnego. To oczywiście może dziwić, zwłaszcza mniej doświadczonych inwestorów.

Sytuacja byłaby niepokojąca, gdyby na rosnącym rynku akcji w portfelu były spadki lub brak wzrostów. Dla przypomnienia: strategia na IKZE spokojnie może mieć obsunięcia na poziomie przekraczającym nawet 50%. Na IKE mogą one przekraczać nawet 40%. Póki co daleko do tych poziomów, ale wszystko przed nami. 🙂

To na czym się skupiam to realizowanie planu. A, że jestem quantem to w sumie zajmuje to bardzo niewiele czasu.

Każdy, bez względu czy aktywny, czy pasywny inwestor, ma obecnie możliwość przeżycia nieco bardziej burzliwego okresu na rynkach. Póki co to jest przygrywka i czas pokaże czy nastąpi odbicie, czy też rynek akcji pogłębi spadki, a być może przejdzie nawet w dłuższą bessę. Obie strategie w takiej sytuacji częściowo lub nawet w całości przejdą do gotówki i/lub obligacji.

Nie warto dzielić tu włosa na czworo według mnie. Czas na wybieranie i dopracowanie strategii ma mieć (dla quanta) miejsce poza rynkiem. Uleganie krótkowzroczności to coś czego należy się wystrzegać.

Przyznam z ręką na sercu, że nawet w obliczu wojny nie sprawdzam rachunków brokerskich każdego dnia. Rachunek na IKE sprawdziłem po niemal 4 tygodniach.

Mój podstawowy rachunek poza IKE i IKZE nie był sprawdzany przeze mnie podczas sytuacji od czwartku – czyli wybuchu wojny na Ukrainie. Zalogowałem się do tego rachunku dopiero dziś po to, by podać Wam wpływ kursów walutowych w takich sytuacjach (o czym za chwilkę nieco więcej). Przeprowadziłem tam też rebalancing.

Choć tego rachunku nie prowadzę publicznie to mogę przyznać, że obecnie jest w nim około 50% akcji (przede wszystkim S&P 500 + pakiet BRK). Pozostała część to przede wszystkim obligacje (amerykańskie i europejskie) oraz niewielki udział złota.

Mówiłem już, że na IKE po przeliczeniu do PLN pomaga słaby PLN. Kolejny przykład na działanie walut obcych w portfelu – tym razem mojego głównego portfela, zagranicznego. Mieszkam w Belgii i rozliczam go w EUR. Od początku tego roku (2022) traci on w EUR 4%. Ale po przeliczeniu do PLN strata wynosi już zaledwie 1% (stan na 1 marca 2022). I tak to zwykle (nie zawsze i nie w każdym momencie) wygląda – gdy na rynku pojawia się strach, PLN osłabia się względem głównych walut jak EUR czy USD.

Na koniec, żeby nie było pesymistycznie: aby móc wygrywać długoterminowo musimy umieć przegrywać krótkoterminowo. To naturalny proces inwestowania. Co innego jest mieć okresową stratę w portfelu realizując zweryfikowaną strategię, dopasowaną do własnych potrzeb i możliwości. Zupełnie zaś czymś innym jest strata wynikająca z braku przygotowania i planu na to co dalej.

A więc: stay the course i do następnego miesiąca! 🙂

2 komentarzy

  1. To już ostatnie pytanie ode mnie, obiecuje:)

    W strategii IKE, część zagraniczna. Czy 3 miesięczny lookback na ETF’ach obligacyjnych wykorzystujesz do wyboru pomiędzy poszczególnymi ETF’ami obligacyjnymi, czy również do sygnału powrotu z obligacji do akcji? Tj. czy gdy już jesteś w obligacjach, to czy patrzysz 12 czy 3 miesiące wstecz w celu podjęcia decyzji czy już należy wrócić do akcji?

    • Maciek, 3-miesieczny lookback jest tylko dla obligacji. Jeśli pojawi się sygnał na akcje, będą akcje (tam lookback 12-miesiecy). 🙂

Napisz swój komentarz

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!