Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

271 Posts Likes

IKE + IKZE (październik 2022)

Zapraszam serdecznie do przeglądu rachunków IKE/IKZE.

IKE

Tu od kwietnia w portfelu nie ma żadnych akcji — ani polskich, ani światowych, wedle strategii opisanej pod tym linkiem. Nie ma też obligacji i portfel w 100% jest w gotówce. Natomiast w PLN portfel nadal będzie się wahał, ponieważ jest w nim obecnie ponad 17 tys. EUR.

To co rozważam (i piszę to teraz, żeby nie było :-)), to szybszy powrót na rynek akcji, bo liczony na bazie momentum za 3 a nie 12 miesięcy. Nie zachęcam nikogo do robienia czegoś takiego — piszę tylko co planuję zrobić ze swoimi pieniędzmi. 🙂 Inna zmiana jaką rozważam, to zastąpienie w części akcyjnej indeksu MSCI World indeksem S&P 500 (w sensie — w strategii, bo obecnie w portfelu i tak jest gotówka). Póki co to są tylko plany, ale jeśli je zrealizuję to dam znać i zaktualizuję też odpowiednio artykuł opisujący strategię IKE.

IKZE 1

Na IKZE jest inna strategia, agresywnie skonfigurowana, a co za tym idzie — pod korek w … polskich akcjach.

Portfel od startu w zeszłym roku wyszedł nawet na mały plus (+3.5%) co cieszy o tyle, że benchmark w postaci WIG w tym samym okresie jest nadal na stracie -12.2%. Ale dla jasności — to jest gra na długi termin, więc to tylko ciekawostka. Jak rynek na GPW faktycznie wystrzeli w końcu na północ na dłuższy okres to los portfela będzie „zielony”. 🙂

I jeszcze skład transzy „październikowej”.

IKZE 2

To mega nudny portfel — 100% akcji globalnych i póki co stoi niemal w miejscu.

I to tyle na dziś. Dla jasności — pokazuję to publicznie dla celów edukacyjnych, ale nie zachęcam nikogo do ślepego naśladowania.

Wszystkiego dobrego! 🙂

2 komentarzy

    • Nie wiem jeszcze Paweł — ograniczeniem będzie wybór w moim DM oraz to, żeby ETF był w EUR (bo gotówkę mam w EUR, żeby ciągle nie wymieniać). Na pierwszy ogień może pójdzie nawet syntetyczny XTrackers, bo ma sensowny Tracking Difference. Pozdrawiam! 🙂

Napisz swój komentarz

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!