IKE + IKZE (wrzesień 2022)
Zapraszam do kolejnego przeglądu rachunków emerytalnych. Chyba nie zaskoczę nikogo, że jest to słaby rok, ale po kolei. 🙂
IKE
Tu od kwietnia w portfelu nie ma żadnych akcji — ani polskich, ani światowych, wedle strategii opisanej pod tym linkiem.
To co się zmieniło we wrześniu, to, że wyleciały zagraniczne obligacje. Natomiast „uchowały” się jeszcze polskie obligacje z indeksu TBSP, choć też są o włos od wypadnięcia z portfela.
Reasumując: portfel od momentu startu w styczniu tego roku ma imponującą stopę zwrotu — całe -8.7%. 🙂 Czekam na jakieś sygnały kupna akcji, ale ani widu, ani słychu na ten moment.
IKZE 1
Na IKZE jest inna strategia, agresywnie skonfigurowana, a co za tym idzie — pod korek w … polskich akcjach.
Jeśli szukać jakichś plusów dodatnich, to niech nim będzie fakt, że od początku startu portfela jest on na minusie -12.2%, podczas gdy szeroki rynek (WIG) -19.9%. 🙂
Z kronikarskiego obowiązku podaję jeszcze skład „wrześniowej” transzy.
IKZE 2
No i jeszcze na koniec kolejne IKZE „w Rodzinie”, który zadebiutował w zeszłym miesiącu. No i od razu z przytupem spadek o -4.5%.
Tu dla przypomnienia strategia jest banalna — póki co 100% portfela w FTSE All-World, czyli globalny koszyk akcji. Być może w przyszłości dojdzie coś jeszcze.
Podsumowanie
Powiem wprost — spadki te kompletnie mnie nie ruszają z kilku powodów:
- Wiedziałem na co się piszę i jestem świadom ryzyka jakie na siebie wziąłem
- Kapitał na kontach emerytalnych najwcześniej będę używał za 20-25 lat
- Konta emerytalne to niewielka cześć całego portfela inwestycyjnego. Większość kapitału jest na koncie zagranicznym. I choć publicznie go nie pokazuję, to przy podsumowaniu roku 2022 uwzględnię i jego wyniki.
- Nadal planuję wykorzystywanie wszystkich przysługujących mi limitów IKE/IKZE — to niczym świeży proch, bo smuta na rynkach akcji też kiedyś się skończy
Jeśli coś mnie niepokoi, to fakt, że pokazuję to wszystko publicznie. Nie chciałbym, aby ktokolwiek ślepo, bezkrytycznie naśladował moje poczynania.
Na koniec — pisanie tego raportu dla Was zajęło mi więcej czasu niż zarządzanie tym portfelem. 🙂
Niech moc będzie z Wami! 🙂
1 komentarz
Piszesz „że wyleciały zagraniczne obligacje”,
Co będzie w portfelu zamiast obligacji, gotówka ?
Jaką stosujesz regułę do pozbywania się obligacji ?
Tak, jak na załączonych screenshotach. 🙂 Strategia jest też podlinkowana w powyższym wpisie — wrzucam jeszcze raz tutaj.
Swoją drogą szkoda, że nie ma dostępu do ETF-ów z USA, bo jest tam ciekawy ETF na takie czasy o czym planuję przygotować materiał.
pozdrawiam,
Jacek
Pytanie – czy zestawienie jest na koniec, czy początek września?
Koniec września. Zmiany w portfelu IKZE robię w środku miesiąca, na IKE na koniec miesiąca. I wtedy też raport. Wszystko opisane w artykułach o stosowanych strategiach. 🙂
Natomiast też dla jasności: celowo utrudniam „kopiowanie” — jeśli ktoś chce, może sam realizować takie strategie, bo są szczegółowo opisane. Źle bym się czuł, gdyby ktoś kopiował co robię na swoim rachunku, a już zwłaszcza nie chcę za to brać jakiejkolwiek odpowiedzialności.
pozdrawiam 🙂
Jacek
Cześć, mam pytanie. Piszesz ikze 2 zadebiutował w zeszłym miesiącu. Co rozumiesz pod pojęciem zadebiutował?
Jest a nim ponad 34 000 PLN.
Hej Mateusz 🙂
Pisząc zadebiutował mam na myśli, że pokazuję go teraz publicznie. Przy okazji — pewnie po Nowym Roku „zadebiutuje” jeszcze IKE 2, czyli będzie IKZE 1, IKZE 2, IKE 1 i IKE 2. Cel czysto edukacyjny, pokazać, że za dosłownie kilka lat będzie tam łącznie milion PLN. 🙂 Żeby było motywacyjnie.
pozdrawiam,
Jacek
dziękuje za te informacje, szkoda że dopiero dziś się dowiedziałem o Twojej działalności….tyle do nadrobienia ….
Hej Piotrze,
Dziękuję za komentarz. Nie jest za późno — zapraszam serdecznie. A jak by coś, pytaj pod artyułami — będę starał się pomóc.
pozdrawiam,
Jacek
Witam jestem kompletnym laikiem ale musiałem o to zapytać.:) Roczny limit na IKZE wynosi 7100 zł to czemu na rachunku założonym w tym roku jest już 35 tys ? Pewnie nie rozumiem pewnym mechanizmów więc proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam .
Bo konto było założone wcześniej. W 2021 roku „upubliczniłem” to konto prezentując tę strategię. Pozdrawiam! 🙂
A catalyst? Przynajmniej jest na plus – nie mówię o spekulacji.
Masz konkretnie jakieś papiery na myśli? pozdrawiam! 🙂