Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

253 Posts Likes

IKE + IKZE (czerwiec 2022)

Koniec czerwca za nami – a więc dla mnie czas na szybkie podsumowanie kont IKE i IKZE. No to po kolei – zacznijmy od IKE.

IKE

Tu bez zmian – na rynkach akcji na świecie jak i w Polsce trend spadkowy. Pod koniec kwietnia wyleciały tu wszystkie akcje. Wtedy też do 50% części zagranicznej portfela (czyli 25% portfela globalnie) wpadły obligacje inflacyjne IBCI – zgodnie z założeniami strategii.

Niestety te obligacje też tracą (oczywiście o wiele mniej niż akcje, ale jednak). I tu normalnie powinny one od razu wylecieć miesiąc później, przy czym ze względu na koszty transakcyjne przetrzymałem je i dopiero teraz pozbyłem się ich w połowie. Oczywiście, ktoś może zarzucić, że sam nie realizuję strategii. Cóż – taki los publicznego portfela. Ale wytłumaczę się mimo wszystko… 🙂

Niektórzy z Was wiedzą, że większość swojego portfela buduję w oparciu o ETF-y w USA na koncie Interactive Brokers. I tam niestety warunki do handlu są o wiele przyjemniejsze – płynność i koszty transakcyjne są rewelacyjne. Wprost napiszę – logując się do konta w DM BOŚ mam takie poczucie cofnięcia się o dobre 20 lat wstecz.

W Europie, zwłaszcza na kontach IKE/IKZE koszty transakcyjne niestety są pokaźne. W tym kontekście nadal „eksperymentuję”, żeby dopasować strategię IKE uwzględniając koszty. I tu być może kiedyś na tym tle będą w przyszłości zmiany w strategii.

Grubsze podsumowanie IKE będę robił raz w roku, bo serio – na tu i teraz wiele nie ma o czym pisać.

To jeszcze stan konta na koniec sesji 1 lipca. W tym roku konto to jest na minusie -6.7%.

IKZE

Tu, choć strategia również wykorzystuje momentum, „nastawy” są agresywne i portfel nadal w większości jest w akcjach. Skutki tego widać, bo portfel IKZE od początku jego prowadzenia (luty 2021) jest minusie, a konkretnie -6.05% (szeroki indeks WIG w tym samym czasie -6.96%).

Jeśli spadki na GPW się pogłębią, to również portfel straci więcej – taka natura tej strategii. Pod tym względem to przeciwieństwo strategii stosowanej na IKE, gdzie teraz jest cisza i spokój – tam spadki nawet jeszcze o kilkadziesiąt procent nie poruszą portfelem.

W połowie czerwca zaktualizowałem jedną z transz zgodnie z harmonogramem i wygląda ona tak.

A cały portfel wygląda tak (stan na koniec sesji 1 lipca 2022).

I to tyle w ramach podsumowania czerwca. Emocje, tradycyjnie, jak na grzybach. 🙂

Stay the course!

 1. Jacek,

  Dzięki za prowadzenie portfela publicznie. Na pewno wiąże się to z dużą presją i obawami.

  Odnoścnie transzowania w strategii GEM, czy zamiast okienek czasowych, można rozważyć różny okres dla symboli głównych dla minimalizacji złego timingu to jest 1 transza okres 3 miesięczny, 2 transza 6 miesięcy itp ?
  Tym sposobem, jeśli trend się odwróci to teoretcznie z pierwszą częścią wchodzimy lub opuszczamy rynek po 3 miesiącach, drugą po 6 miesiącach itd.
  Czy jest to raczej oszukiwanie samego siebie.

  Co do strategii AEM aktualnie 80% pozostaje w akcjach, 20% w gotówce. Czy można oszacować jak długo rynek musi pozostawać w bessie, aby potrfel przeszedł na gotówkę?

  Jak aktualne obsunięcie portfela AEM wypada na tle historycznego maxDD, przy tych nastawach?

  Pz.
  Tomek

  • Hej Tomasz,

   Co do publicznych portfeli — jest to pewna presja, ale paradoksalnie nie rynkowa, bo tu jestem pewny co robię. Natomiast bardziej „stresuje” mnie to, że to branie przeze mnie pewnej odpowiedzialności za to, że ktoś na ślepo będzie chciał robić to samo.

   Co do GEM – wolałem podzielić portfel na kilka różnych rynków niż zmniejszyć lookback, ze względu na koszty transakcyjne. Coś takiego o czym mówisz stosuję na moim głównym rachunku w Interactive Brokers. Takie podejście ma sens — niebawem popełnię w tym temacie artykuł.

   Co do AEM — ona teraz może cały czas być w akcjach, bo jest bardzo agresywnie ustawiona. Gdybym włączył filtr zmienności, to już by była poza rynkiem. Co do obsunięć — nie liczyłem szczegółowo teraz w portfelu, ale historycznie przy takich ustawieniach przekraczały one nieco 50%.

   pozdrawiam,
   Jacek

 2. Ja poleciałem agresywnie i może trochę spekulacyjnie i w IKZE (i częściowo) w IKE wypuściłem się na ETFy WIGowe… 20, 40, 80 (total return)… dołek sięga już XX% Jacku, trzymać czy oczekiwanie na odbicie zajmą tak dużo czasu (duży „IF” oczywiście) że nie ma to najmniejszego sensu… horyzont jest niby u mnie spory… ale jak pomyślę że mają tak te środki „stygnąć” jeszcze parę lat to może short..?

Napisz swój komentarz

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!