Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

89 postów polubień

Polska najtańszym rynkiem akcji świata?

Lubię sobie zerknąć raz na kwartał na raport Meba Fabera (gość 49 odcinka mojego podcastu) podsumowujący wycenę rynków akcji na świecie. Zwłaszcza, że od lat w ścisłej czołówce znajduję się tam Polska. W rankingu Meb stosuje wypadkową z kilku wskaźników co jest pomocne w przypadku małych krajów jak Grecja czy Egipt, gdzie w zależności od wskaźnika można otrzymać skrajnie różne odczyty. Dla porządku stosowane w rankingu wskaźniki to:

  • CAPE (Cyclical Adjusted Price Earnings)
  • CAPB (Cyclical Adjusted Price to Book Value)
  • CAPD (Cyclical Adjusted Price to Dividend)
  • CAPCF (Cyclical Adjusted Price to Cashflow)

Przykładowo wskaźnik CAPE (nazywany też Campbell-Shiller PE(10) lub Shiller-10) to wyniki podzielenia indeksu cenowego (czyli po prostu ceny) przez średni zysk spółek wchodzących w skład tego indeksu z ostatnich 10 lat skorygowany o inflację. Dzięki temu zredukowana jest wrażliwość wskaźnika ceny do zysku na cykliczne zmiany zysków.

No to bum!💥 – Polska mistrzem świata! USA bez zaskoczeń również, czyli w czołówce najdroższych rynków akcji na świecie. Co to oznacza dla polskich akcji? Nie wiem, mam nadzieję tylko, że to nie jest pułapka, tak zwane „value trap”. Mówiąc inaczej, że jest dobry powód, dla którego polski rynek akcji nie cieszy się braniem pośród inwestorów na świecie. Pomijając maleńki rynek czeski, nasuwa się pytanie – czy przypadkiem jest fakt, że tę ścisłą czołówkę najtańszych rynków świata stanowią od lat kraje takie jak Rosja czy Turcja.

Dokładnie 7 lat temu CAPE dla Polski wynosił 12.53, a najtańszej wówczas Grecji 4.54. Stany Zjednoczone już wówczas były w czołówce najdroższych rynków świata z odczytem na poziomie 25.44. Dla przypomnienia według wielu CAPE powyżej 20 to bańka spekulacyjna – można było zatem stracić z radaru największą hossę ostatnich dekad. Przy okazji – dlatego lubię momentum – tam ostatecznym wskaźnikiem jest cena, czyli najczystszy wskaźnik ever. 🙂

Inne polecane materiały:

1 komentarz

  1. No właśnie rynek może być tani, przez wiele lat zanim złapie trend do góry, tak samo drogo wyceniany może być drogi przez lata. Rosja chyba od lat jest tania, a Stany drogie.

Napisz swój komentarz

Opracuj swoją strategię inwestycyjną

#ST to oprogramowanie umożliwiające w prosty sposób dobrać strategię inwestycyjną, spełniającą Twoje potrzeby i wymagania.