Z ostatniej chwili

Tu piszę na bieżąco jeśli dzieje się coś ciekawego. Taka moja prywatna wersja Twitter'a. :-)

271 Posts Likes

IKE/IKZE (styczeń 2023) [444 628 PLN]

Zapraszam do szybkiego przeglądu składu moich „rodzinnych” portfeli IKE/IKZE. Więcej o stosowanych strategiach można przeczytać tu i tu. Łączna wartość rachunków IKE/IKZE na koniec dnia 1 lutego 2023 to 444 628 PLN i są w tym już wpłaty pełnych limitów przysługujących na rok 2023.

Informacyjnie: 2 stycznia rachunki miały wartość 363 420 PLN, a po wpłatach nowych limitów 425 835 PLN. Ponieważ teraz wartość kont to 444 628 PLN, daje to przyrost miesiąc do miesiąca na poziomie +4.4%.

IKE 1

IKE 2

IKZE 1

IKZE 2

 1. Hej Jacek,

  Próbuje rozszyfrować transakcje. swig80 wjechał na miejsce wigtech w transzy 3m. Duże spółki dalej mocniejsze od średnich oraz EM relatywnie mocniejsze od DM. Ale skąd polskie obligacje ?

  Pz.
  Tomasz

  • Hej Tomasz,

   Dzięki za komentarz. 🙂 No to po kolei:

   1/ sWIG80, tak jak piszesz słusznie, zastąpił WIGTech.
   2/ WIG20 lepiej radzi sobie od mWIG40.
   3/ Zarówno w części WIG20/mWIG40 jak i sWIG80/WIGTech stosuję dwie transze: w pierwszej momentum liczone za 3 miesiące, w drugiej za 12 miesięcy. No i w przypadku WIG20 momentum za 12 miesięcy jest nadal ujemne – więc tam jest TBSP.

   Dla jasności wszystkie indeksy w wersji TR (z dywidendami).

   Mam nadzieję, że teraz jest nieco jaśniej.

   Pozdrawiam,
   Jacek

 2. Hej Jacek,
  dziekuje za bardzo merytoryczny blog.
  Mam pytanie: na ike1 miala byc strategia dual momentum, dlaczego jest tam teraz etf emerging markets skoro wg strategii dual momentum nie bylo jeszcze sygnalu przesiadki z obligacji na akcje? dziekuje pozdrawiam i zycze dalszych wspanialych wpisow

  • Hej Jan,

   Dziękuję za komentarz. 🙂 Co do Twojego pytania: wspominałem w podsumowaniu roku 2022, że w celu większej dywersyfikacji dzielę portfel na transze. Zauważ, że nie cała gotówka jest w akcjach (część PLN i EUR czeka w blokach startowych 🙂 ).

   Pozdrawiam,
   Jacek

 3. Hej Jacek,
  „No i w przypadku WIG20 momentum za 12 miesięcy jest nadal ujemne – więc tam jest TBSP.”. W porządku dzieleni na transzy rozumiem (przynajmniej tak mi się wydaje), tylko co mnie zastanawiało , że tym bardziej że w grudniu w grudniu transza za 12 miesięcy też była ujemna i w listopadzie. Przepraszam za dopytywanie, bo stosuje również GEM w innej wersju i staram się zrozumieć, czy gdzieś nie pomyliłem reguł strategii.

  Pozdrawiam,
  Tomasz

  • Tomasz, bardzo dobrze, że dociekasz. 🙂 Masz rację — przy czym właśnie pod koniec roku zacząłem to zmieniać (podejście do transz), co też omówiłem w podsumowaniu roku 2022. Więc to okres przejściowy + robiłem dopłaty kapitału. Ale od teraz powinno już być bez odstępstw.

   Pozdrawiam,
   Jacek

Napisz swój komentarz

🚀 Ruszył polski portal ETF-ów - Atlas ETF!